Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 20. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Sobotka: Vláda je kvůli armádním zakázkám rozhádaná jako pavlač

Sobotka: Vláda je kvůli armádním zakázkám rozhádaná jako pavlač

Sobotka: Vláda je kvůli armádním zakázkám rozhádaná jako pavlač

6.9.2010 19:00, Zdroj: ČTK

Úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka míní, že premiér Petr Nečas (ODS) by měl podpořit návrh sociálních demokratů na svolání mimořádné schůze sněmovny, kde by veřejně zazněly informace o podezřelých armádních zakázkách. Sobotka dnes novinářům řekl, že předseda vlády by se k celé kauze měl postavit jednoznačně. Vláda, jejíž členové se kvůli kauzám ministerstva obrany vzájemně osočují, prý působí "jako pavlač".
   

"Mám pocit, že premiér nechává celou kauzu takzvaně 'vyhnít'. Jsme svědky nebývalých přestřelek mezi jednotlivými členy vlády, které se toho případu týkají," poznamenal Sobotka. Policie už začala prošetřovat případ připravované obří zakázky na nákup minometů, kterou zřejmě na vlastní pěst domlouval tehdejší náměstek na ministerstvu Jaroslav Kopřiva.
    

Nevládní organizace Růžový panter dnes ČTK upozornila na to, že Kopřiva od roku 1999 několikrát bez potíží získal bezpečnostní prověrku na stupeň "přísně tajné". Poslední osvědčení vydal Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) loni v únoru.
    

Nový ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) Kopřivu okamžitě po zveřejnění případu deníkem Mladá fronta Dnes propustil a naposledy po pátečním setkání s prezidentem Václavem Klausem zopakoval své odhodlání "udělat na obraně pořádek".
    

Dostal se ale do ostré slovní přestřelky s ministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09), který poukázal na údajné Vondrovo lobbování při nákupu obrněných transportérů Pandur. Vondra dnes o Kalouskovi v Lidových novinách prohlásil, že mu možná vadí snahy změnit systém akvizic tak, aby ministerstvo mohlo nakupovat samo bez prostředníků. Mezi Kalouskovy dlouholeté známé patří šéf zbrojařské firmy Omnipol Richard Háva.
    

"Něco takového jsme v minulosti ještě nezažili, aby se ministr obrany a ministr financí vzájemně obviňovali z toho, kdo více lobboval za tu či kterou veřejnou zakázku na ministerstvu obrany v minulosti. Podle mého názoru vláda nemůže působit jako pavlač a premiér by měl jednoznačně zasáhnout," poznamenal Sobotka.
    

Pokud prý premiér Nečas v této věci nezakročí přímo svým personálním rozhodnutím, měl by podle faktického šéfa ČSSD alespoň umožnit její veřejné projednání v parlamentu. "Zazněly by veškeré dostupné informace ze strany členů vlády o těchto kauzách. O tom, jakým způsobem se v minulých letech hospodařilo na ministerstvu obrany," prohlásil Sobotka. S návrhem na mimořádnou schůzi sněmovny přišli sociální demokraté už minulý týden.
    

Sobotka má také za "velmi zvláštní", že po zveřejnění kauzy na Kalouskově ministerstvu financí jako náměstek pro kontrolu "nerušeně působí" exministr obrany Martin Barták. Statutární místopředseda ČSSD připomněl, že Barták má na starosti kontrolu, finanční analýzy a kontroly vynakládání evropských prostředků. Podle Sobotky je absurdní, aby ministr obrany, za jehož působení byla ministerstvem pořízena bez výběrových řízení výzbroj za několik miliard korun, působil jako náměstek ministra financí, který má na starosti boj proti praní špinavých peněz.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (25.2 + 48.1) *

Zpět na přehled