Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je úterý 20. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Sobotka: Spory na spravedlnosti přináší vládě negativní publicitu

Sobotka: Spory na spravedlnosti přináší vládě negativní publicitu

Sobotka: Spory na spravedlnosti přináší vládě negativní publicitu

17.6.2014 16:09, Zdroj: ČTK

Praha - Opakované spory mezi ministryní spravedlnosti Helenou Válkovou (za ANO) a jejími podřízenými přinášejí vládě podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) zbytečnou negativní publicitu. Podle Sobotky se situace na ministerstvu neuklidnila, jak Válková se šéfem ANO Andrejem Babišem v minulých dnech slibovali. Sobotka to napsal ČTK. S Válkovou i Babišem bude chtít dnes ve Sněmovně mluvit. S ministryní se setká i prezident Miloš Zeman.

Válková měla v minulých týdnech spory se svou první náměstkyní Hanou Marvanovou. Marvanová úřad opustila. Nyní se ministryně pře s náměstkem pro vězeňství Pavlem Šternem (nominovaný ČSSD) kvůli tendru na elektronické náramky pro domácí vězně. Válková zvažuje, že Šterna odvolá. Štern podal kvůli jejímu postupu trestní oznámení. Válkové se dnes zastal její klub ANO, za Šterna se zase postavil místopředseda klubu ČSSD Roman Váňa.

"Bohužel nedošlo k uklidnění poměrů na ministerstvu, které pan Babiš a paní ministryně minulý týden slibovali v souvislosti s výměnou na pozici prvního náměstka. Opakované veřejné spory mezi paní Válkovou a jejími podřízenými nám jako koaličnímu partnerovi vadí, vládě to přináší zbytečnou negativní publicitu," napsal ČTK Sobotka. Podle premiéra spory také zpomalují plnění koaličního programu na ministerstvu.

Také podle Babiše se problémy na ministerstvu spravedlností opakují. "Je to situace, která je nepříjemná, tak si to nechám vysvětlit," řekl dnes na tiskové konferenci se Zemanem ke snižování státního dluhu. Věří, že se situace vysvětlí. Se Šternem, jehož postup označil za dost neobvyklý, se Babiš setkal již v pondělí.

Prezident poznamenal, že se s Válkovou setká ještě dnes, protože ji pozval na jmenování soudců na Hradě. Kdyby dostal od Sobotky návrh na odvolání ministryně, bude se s ní chtít znovu sejít, aby znal její názor. Diskutoval by v takovém případě také s premiérem a šéfem ANO.

Pravice se na popud ODS pokusila debatu o sporných krocích Válkové zařadit ještě dnes na jednání Sněmovny. K prosazení návrhu jí ale chybělo pět hlasů, většina koaličních poslanců jej nepodpořila. Sociální dokomraté a lidovci tím podle předsedy poslanců opoziční TOP 09 Miroslava Kalouska převzali plnou odpovědnost za situaci na ministerstvu spravedlnosti, která hrozí skandálem. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury tímto hlasováním nebude problém zameten pod koberec a ODS zkusí Sněmovnu přimět k debatě "bez postranních a zákulisních dohod" v příštích dnech znovu.

Předseda koaličních lidovců Pavel Bělobrádek novinářům řekl, že nemá dostatek informací o sporech na ministerstvu. Doufá, že koaliční partneři si na úřadu sami udělají pořádek. "Ukazuje se, že když něco nefunguje lidsky, nefunguje to ani politicky," poznamenal Bělobrádek.

Premiér předpokládá, že záležitost neohrozí stabilitu vládní koalice. Věc by si podle něj mělo vyřešit ANO, žádná výměna resortů mezi koaličními partnery se podle Sobotky nechystá.

Válkovou dnes podpořil její poslanecký klub ANO. Podle předsedy klubu Jaroslava Faltýnka je divné, pokud podřízený neposkytuje základní informace ministryni, která má politickou i finanční odpovědnost.

Šterna se zase zastal místopředseda poslanců ČSSD Váňa. "Podle informací, které mi pan Štern poskytl při jednání klubu, musím říct, že jeho rozhodnutí bylo správné a jediné možné," poznamenal Váňa. "Domnívám se, že Pavel Štern je člověk, který dokáže velmi dobře posoudit jednání, které má případně znaky jednání korupčního," dodal.

Štern v minulých dnech odmítl Válkové dát podrobnější údaje k tendru na elektronické náramky pro domácí vězně a obrátil se kvůli tomu na protikorupční policii. Podle něj se Válková snažila získat o průběhu řízení informace, na které nemá nárok. Válková pak tendr zrušila. Odůvodnila to pochybnostmi o transparentnosti.

Babiš dnes zpochybnil, že je nutné dělat tendr na náramky jen pro vězně v podmínce. Zavedení náramků přitom předpokládá zákon.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (20.8 + 12.3) *

Zpět na přehled