Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je úterý 20. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Sobotka předpokládá, že ho Zeman jmenuje premiérem začátkem ledna

Sobotka předpokládá, že ho Zeman jmenuje premiérem začátkem ledna

Sobotka předpokládá, že ho Zeman jmenuje premiérem začátkem ledna

31.12.2013 08:48

Praha - Předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka má za to, že splnil všechny podmínky prezidenta Miloše Zemana pro to, aby byl jmenován premiérem. Předpokládá, že ho hlava státu jmenuje začátkem ledna. Řekl to dnes v rozhovoru s ČTK. Sobotka se krátce po Novém roce sejde se Zemanem, aby mu představil konkrétní kandidáty na ministry. Pokud by prezident některého z nich nechtěl jmenovat, nevylučuje šéf ČSSD kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu.

"Myslím si, že byly splněny všechny podmínky, které pan prezident uvedl ve svém pověření, a nyní by již tedy měl rozhodnout na základě ústavy, to znamená jmenovat premiéra a následně na základě návrhu premiéra jmenovat i novou vládu," řekl Sobotka. "Další kroky ponechávám na panu prezidentovi, předpokládám, že by měly následovat v prvních lednových dnech."

V pondělí 6. ledna podepíše Sobotka s předsedy hnutí ANO a lidovců, Andrejem Babišem a Pavlem Bělobrádkem, koaliční smlouvu. Definitivně by si také měli potvrdit personální složení nové vlády. Šéf největší parlamentní strany pak bude očekávat přijetí u prezidenta, aby mu oficiálně potvrdil jak podpis koaliční dohody, tak i seznam potenciálních členů příštího kabinetu.

"Platí, že v rámci koalice jména, na kterých se dohodneme 6. ledna i v souvislosti s podpisem koaliční smlouvy, budou jména, za kterými koalice bude stát. My se domníváme, že prezident republiky by měl respektovat dohodu politických stran na složení nové vlády," uvedl Sobotka k dohadům o tom, že by Zeman nemusel některé kandidáty i kvůli osobním neshodám jmenovat.

Sobotka doufá, že se podaří vyhnout konfrontaci a nebude nutné sáhnout ke kompetenční žalobě, kterou by se premiér snažil domoci jmenování navržených kandidátů. Takovou možnost ale nevylučuje. "Tak já myslím, že víme, a nepochybně to ví i pan prezident, ví to i ústavní odborníci, že zde možnost kompetenční žaloby existuje," uvedl.

"Koneckonců tuším, že premiér Zeman podal kompetenční žalobu proti bývalému prezidentovi Václavu Havlovi v souvislosti se jmenováním guvernéra České národní banky Zdeňka Tůmy, takže není to nic, co by bylo neznámé nebo překvapivé, ale já přesto doufám, že nebude nutné takovýto nástroj použít," dodal.

Sobotka je proti bojkotu olympiády v Soči českými politiky

Pravděpodobný příští premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) nepokládá za vhodné, aby čeští politici bojkotovali nadcházející olympiádu v Soči. Uvedl to dnes v rozhovoru s ČTK. Svou první návštěvu ve funkci premiéra chystá předseda sociální demokracie na Slovensko, zaměřit se chce i na pětici velkých zemí rozvíjejícího se světa, která používá zkratku BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika).

"Pokud jde o Soči, nechci tuto věc vylučovat," odpověděl Sobotka na otázku, jestli se na olympijské hry v Rusku chystá. "Jak už jsem dříve uvedl, nepokládám za vhodné, aby ústavní činitelé z České republiky bojkotovali olympiádu v Soči, pokládal bych to za velmi nerozumné, a naopak se domnívám, že otázku podpory ochrany lidských práv jsme schopni otevírat, pokud s Rusy nepřestaneme mluvit," doplnil.

Vrchol sezony zimních sportů bojkotuje řada světových osobností, mimo jiné německý prezident Joachim Gauck nebo jeho francouzský protějšek François Hollande, v reakci na porušování lidských práv v zemi i zákon, který zakazuje propagaci homosexuality. Do Ruska se naopak chystá český prezident Miloš Zeman, který poletí na dva dny fandit českým sportovcům. Svůj názor na tamní stav lidských práv je prý připraven sdělit.

Pokud jde o další zahraniční cesty, Sobotka se chystá ve funkci ministerského předsedy nejprve na Slovensko, jak bylo zvykem i u jeho předchůdců. V zahraniční politice se pak chce soustředit zejména na zlepšování pozice Česka v Evropské unii a budování užších vztahů s rychle rostoucími ekonomikami. "Podle mého názoru nutně potřebujeme zlepšit naše vnímání v unii a zlepšit naši vyjednávací pozici a tady to bude úkol jak pro premiéra, tak určitě pro ministra zahraničí," řekl Sobotka ČTK.

"Druhou linií je podpora našeho exportu v rychle rostoucích ekonomikách, zejména pokud jde o země BRICS, a tam to bude úloha, jak pro ministra průmyslu a obchodu, tak také pro premiéra," uvedl dále šéf největší parlamentní strany, který jako prioritní zemi zmínil Čínu.

Žádné konkrétní plány na zahraniční cesty zatím Sobotka nemá. "Nepochybně si určitým způsobem rozdělíme práci a rozdělíme si ji také s prezidentem republiky. Pan prezident plánuje některé aktivity, tam se dají síly spojit. Není naprosto nutné, abychom se například dublovali, jestliže nedávno byl na návštěvě v Brazílii předseda Senátu Milan Štěch, tak určitě není nezbytně nutné, aby tam v příštích měsících zamířil předseda vlády," dodal Sobotka.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.