Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 23. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Sobotka: Ministři Dobeš, Vondra a John nemají ve vládě co dělat

Sobotka: Ministři Dobeš, Vondra a John nemají ve vládě co dělat

Sobotka: Ministři Dobeš, Vondra a John nemají ve vládě co dělat

25.2.2011 20:01, Zdroj: ČTK

Ministři školství Josef Dobeš (VV), obrany Alexandr Vondra (ODS) a vnitra Radek John (VV) nemají podle šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky ve vládě co dělat. Jsou spojeni se skandály a jsou nekompetentní. Premiér Petr Nečas (ODS) je slabý a nemá dost rozhodnosti a odvahy k jejich odvolání, řekl Sobotka na dnešní tiskové konferenci v Lidovém domě. Dodal, že vláda je "personálně prokletá" a že se situace stále zhoršuje.
   

 Sobotka připustil, že opoziční ČSSD nemá mnoho možností, jak prosadit odvolání těchto ministrů, které vyzývá k odstoupení dlouhodobě. Otevře ale v Poslanecké sněmovně debatu o poměrech na ministerstvu školství a o čerpání peněz na zajištění českého předsednictví Evropské unii.
   

 Sobotka také při této příležitosti vyzval ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09), aby zveřejnil veškeré informace, které má k dispozici o finančním skandálu s firmou PROMOPRO spol. s r. o., u které si vláda objednala služby v souvislosti s předsednictvím EU. Politickou odpovědnost za tento skandál má jednoznačně ministr Vondra, zdůraznil šéf ČSSD.
   

 Promopro získala vládní zakázku na technické zajištění předsednictví. Inkasovala za ni zhruba půl miliardy korun. Případ pro podezření z praní špinavých peněz začali vyšetřovat čeští i rakouští státní zástupci. Podle ministerstva financí je sporné plnění asi za 240 milionů korun z celkových 525 milionů, které Promopro inkasovalo. Část peněz prý navíc směřovalo na podezřelé účty v Rakousku. Na těchto kontech je proto zablokováno 135 milionů korun, uvedlo již dříve ministerstvo.
   

 Kalouska Sobotka podezřívá, že má mnohem více informací o tomto skandálu, než přiznává, a obvinil ho, že je záměrně "vypouští" postupně. Pokud ministr nezveřejní všechny informace, které má, budou sociální demokraté chtít, aby informoval Poslaneckou sněmovnu, dodal jejich šéf. Nečas naopak Kalouska kritizoval za to, že umožnil vyšetřovatelům finančně-analytického útvaru (FAÚ) svého ministerstva o kauze hovořit.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (24.0 + 29.6) *

Zpět na přehled