Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je úterý 20. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Sobotka: Ani veto prezidenta by nemělo ohrozit služební zákon

Sobotka: Ani veto prezidenta by nemělo ohrozit služební zákon

Sobotka: Ani veto prezidenta by nemělo ohrozit služební zákon

27.8.2014 11:35, Zdroj: ČTK

Praha - Ani případné veto prezidenta Miloše Zemana by nemělo zabránit tomu, aby byl služební zákon, jak se na něm dohodla vláda s částí opozice, účinný od začátku příštího roku. Po dnešním jednání sněmovních stran to novinářům řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Stejný názor mají i zástupci dalších stran, které dohodu podpořily. Poslanci dnes normu vrátili do druhého čtení, znovu se jí budou zabývat začátkem příštího měsíce, schválit by ji mohli 10. září.

Senát by pak podle Sobotky měl o zákonu hlasovat na přelomu září a října. "V případě, že by prezident zákon vetoval, tak následně se sejde schůze Poslanecké sněmovny a bude hlasovat o tom návrhu znovu. Nemyslím si, že by to mělo ohrozit plnou účinnost zákona o státní službě k 1. lednu příštího roku," uvedl ministerský předseda.

Také zástupci TOP 09 nebo šéf ODS Petr Fiala se domnívají, že koalice a část opozice budou schopné případné prezidentské veto přehlasovat, aby zákon mohl od začátku příštího roku platil. "Pokud je kompromis výsledkem složitých politických jednání a vylepšuje nějaký zákon a vede k tomu, že ten zákon je přijat napříč politickým spektrem, tak to považuji za hodnotu. A my jsme tady takového výsledku dosáhli a jsem přesvědčen, že všechny zúčastněné strany se budou snažit, aby byl zákon nakonec přijat," řekl předseda ODS novinářům.

Zeman se v minulosti nechal slyšet, že velmi pravděpodobně zákon vetuje, pokud budou jeho součástí političtí náměstci na jednotlivých ministerstvech, které považuje za zbytečné. Odmítají je také komunisté a zástupci Úsvitu. Podle Sobotky ale dnes žádná ze stran nevznesla návrh na jejich vyjmutí ze zákona.

"Já myslím, že každý ministr má právo na to, aby ho na jednání vlády nebo na jednání výboru v Poslanecké sněmovně, v Senátu zastupoval člověk, který ty věci vidí z politického hlediska stejně nebo podobně jako on," podotkl Sobotka, podle něhož institut politických náměstků obsahuje i původní zákon o státní službě z dílny tehdejší vlády Miloše Zemana.

Na dnešním jednání se diskutovalo i o možnosti rotace úředníků mezi jednotlivými ministerstvy. Podporuje ji TOP 09, podle které je rotace používaná například v Evropské komisi protikorupčním opatřením. Osobně proti je naopak šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek, podle kterého těžko půjde vychovávat odborníky na určitou oblast a zároveň je přesouvat mezi resorty.

Také místopředseda lidovců Jan Bartošek považuje rotaci úředníků za poměrně složitou. "Jestliže vycházíme z toho, že úředníci jsou odborníci, tak je obtížné z dopravy například někoho rotovat na ministerstvo zdravotnictví," řekl novinářům. Například u odborníků na veřejné zakázky si ale takovou možnost představit dokáže.

Ministerstvo vnitra má dnes do návrhu zákona dopracovat poslední připomínky a poté ho odešle do dvojice sněmovních výborů. Další připomínky, mezi které může patřit požadavek ODS po dalším otevření státní správy, budou pak opoziční strany formulovat v podobě pozměňujících návrhů.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (4.4 + 41.9) *

Zpět na přehled