Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pondělí 19. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Sněmovna znovu odmítla debatu o platbách firmě Promopro

Sněmovna znovu odmítla debatu o platbách firmě Promopro

Sněmovna znovu odmítla debatu o platbách firmě Promopro

15.3.2011 16:31, Zdroj: ČTK

ČSSD nevyšel ani druhý pokus vyslechnout ve sněmovně ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) kvůli sporným zakázkám při českém předsednictví EU, které byly uzavřeny s firmou PROMOPRO spol. s r.o. Sněmovna hlasy koalice nevyhověla žádosti, aby ministr poslance informoval o kontrole čerpání prostředků během předsednictví. Stejně postupovala i počátkem února. Vládní představitelé argumentovali již dříve tím, že záležitost je předmětem šetření protikorupční policie. 
   

 "Tady z toho vypustit politickou odpovědnost a říci, že to vyšetřuje policie, je naprosto nedostatečné a je to ukázka toho, jak kauzu vlastně zamést pod koberec," namítl místopředseda sněmovny a ČSSD Lubomír Zaorálek. Podle něj se policie určitě nebude zabývat politickou odpovědností ministra obrany Alexandra Vondry (ODS), který měl před dvěma lety jako bývalý vicepremiér pro evropské záležitosti předsednictví na starosti. Vondra své pochybení odmítl. 
   

 Kalousek už v únoru k výsledkům kontroly řekl, že není zřejmé, co stát získal asi za polovinu plateb firmě Promopro, která měla zajistit audiovizuální techniku pro předsednictví. Za to dostala zaplaceno téměř 525 milionů korun. Část peněz těchto peněz údajně směřovala na podezřelé účty v Rakousku. Na kontech je kvůli tomu zablokováno téměř 135 milionů korun. Je možné, že se peníze vrátí do státního rozpočtu. 
   

 Kalouskův postup poté kritizoval premiér Petr Nečas (ODS), podle něj hrubým způsobem ovlivnil vyšetřování případu. Ministr obvinění odmítl s tím, že informace o výsledcích kontroly zveřejnil až po jejím skončení s úmyslem bránit profesionální práci svého úřadu. 
   

 "Důkazy, které při tom nashromáždil, mne opravňují k pojmenování 'nestandardní zlodějina'. Zda tato nestandardní zlodějina bude také vyhodnocena jako trestný čin, to už není v působnosti ministerstva financí," podotkl Kalousek.
 

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (28.3 + 11.9) *

Zpět na přehled