Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 24. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Sněmovna se nerozpustí, pro byla vesměs jen opozice

Sněmovna se nerozpustí, pro byla vesměs jen opozice

Sněmovna se nerozpustí, pro byla vesměs jen opozice

17.7.2013 15:43, Zdroj: ČTK

Praha - Sněmovna se podle očekávání nerozpustí. Poslanci na dnešní mimořádné schůzi po skoro čtyřhodinové debatě návrh opoziční ČSSD nepodpořili. Proti byli zejména zástupci bývalé vládní koalice ODS, TOP 09 a LIDEM. Opozici se dostatek hlasů k otevření cesty k předčasným volbám shromáždit nepodařilo.

Pro rozpuštění Sněmovny hlasovalo 96 ze 188 přítomných poslanců, 92 jich bylo proti. Aby byl návrh schválen a prezident mohl činnost dolní komory ukončit, byl by nutný souhlas nejméně třípětinové většiny všech poslanců, tedy 120.

Sociální demokraté podnítili schůzi v souvislosti s pádem koaliční vlády Petra Nečase (ODS), po němž prezident Miloš Zeman instaloval úřednický kabinet Jiřího Rusnoka. Poslanci hlasovali o rozpuštění komory vůbec poprvé od ústavní novely, která takový postup umožňuje. Komunistům se nepodařilo prosadit, aby se poslanci k návrhu vyjadřovali po jménech.

Návrh na rozpuštění Sněmovny v úvodu zdůvodňoval předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Předčasné volby jsou podle něho nejlepším řešením současné politické krize i nejlepším řešením pro Českou republiku a její obyvatele. "Nové volby jsou ústavně nesporným a čistým řešením," řekl Sobotka. Nové volby by podle něho umožnily vznik kabinetu se silným demokratickým mandátem. Pokud volby nebudou, čeká Česko období politické nestability, zdůraznil předseda ČSSD.

Naopak podle místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska není rozpuštění Sněmovny řešením. Komora podle něho musí uplatnit své pravomoci vůči prezidentovi Miloši Zemanovi a jeho vládě, kterou jmenoval bez většinové podpory v komoře. "Je to střet mezi institucemi, střet mezi Sněmovnou a jejími pravomocemi a mezi mocichtivým prezidentem republiky, který je přesvědčen, že ústavní zvyklosti jsou idiotské," řekl Kalousek.

Rusnokovy ministry označil za pokusné králíky Zemanova experimentu, když suverénem musí být Sněmovna. "Aby pro jejich případné následovníky byl v praxi demonstrován fakt, že osudy pokusných králíků nemívají happy end, a to přesto, že na začátku pokusu jsou drbáni za ušima, kvalitně krmeni a je s nimi mazlivě hovořeno," dodal exministr financí.

Podle něho není žádná záruka, že by Zeman po volbách nepostupoval stejně jako nyní. "Predátor parlamentních pravomocí" by podle Kalouska neměl mít šanci, "i kdyby mu po boku nestál jeden Lukoil, ale klidně tři Lukoily". Bývalá koalice chce pokračovat ve své vládě v čele s nynější předsedkyní Sněmovny Miroslavou Němcovou (ODS). Němcová má písemnou podporu 101 poslanců.

"Bojíme se nových voleb a strašně chceme zpátky, víc než si myslíte," zhodnotil Kalouskův projev místopředseda ČSSD Michal Hašek v narážce na předvolební hesla TOP 09.

Za nejčistší a nejférovější řešení označila nové volby šéfka poslanců opozičních VV Kateřina Klasnová. Věci veřejné podle ní rozpuštění podpoří i s vědomím, že by se už do Sněmovny nedostaly. K tomu, že by si ale "kapři vypustili rybník", je skeptická. "Je známo, že především větší ryby těžko procházejí výlevkou," řekla.

Podobným přirovnáním jako Klasnová zhodnotil výsledek hlasování i předseda hnutí ANO Andrej Babiš: "Bylo jasné, že si kapři rybník nevypustí. Většina poslanců je ve sněmovně naposledy. Navíc si na základě včerejšího až zázračně rychlého rozhodnutí soudu mohou užít imunity a na půdě sněmovny beztrestně uzavírat kšefty, jak se jim zachce. Podstatné pro ně, je aby si za naše peníze stihli zajistit vlastní budoucnost, budoucnost této země je nezajímá. Je jen škoda, že české soudy nerozhodují stejně pružně jako o poslanecké imunitě spory, které se týkají obyčejných občanů."

Předseda KSČM Vojtěch Filip vyčetl koaličním politikům, že vlastním chováním snížili úlohu Parlamentu. Tím, že se odmítají rozpustit, dávají podle něj šanci prezidentovi, aby svoji roli posílil. Navrhl, aby poslanci o rozpuštění hlasovali po jménech,"aby to každý slyšel na vlastní uši".

Strany někdejší koalice ODS, TOP 09 a LIDEM avizovaly, že pro rozpuštění dolní komory hlasovat nebudou. Schválení programu schůze, kterou sociální demokraté podnítili po pádu kabinetu Petra Nečase (ODS), ale většinově podpořili. Pro bylo 152 ze 181 přítomných poslanců. Proti hlasovali tři.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (7.9 + 17.8) *

Zpět na přehled