Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 25. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Sněmovna podpořila nová pravidla pro finanční kontroly na úřadech

Sněmovna podpořila nová pravidla pro finanční kontroly na úřadech

Sněmovna podpořila nová pravidla pro finanční kontroly na úřadech

14.3.2012 12:45, Zdroj: ČTK

Sněmovna dnes v prvním čtení podpořila vládní novelu zákona o finanční kontrole ve veřejné správě. Jak dnes poslancům řekl ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), novela má mimo jiné zkvalitnit systém finanční kontroly a snaží se odstranit nadměrné duplicity kontrol u příjemců veřejných podpor. Cílem návrhu je omezit korupci a sladit systém kontroly s Evropskou unií.

Podle návrhu by měl vzniknout dvoustupňový systém finanční kontroly ve veřejné správě. V rámci prvního stupně se posílí odpovědnost manažerů za kontroly a v rámci druhého stupně bude vytvořen sytém auditu. Ten bude vyhodnocovat funkčnost a účinnost zavedených kontrol. Podle vlády se sníží náklady na kontrolní činnost na úřadech s malým počtem zaměstnanců a zákon také nepředpokládá, že by se zřizovala nová pracovní místa.

Zákon zároveň počítá s tím, že poskytování výsledků auditů ve veřejné správě a interních auditů by mělo být vyjmuto z povinností podle zákona o svobodném přístupu k informacím. S tím nesouhlasí například ministerstvo vnitra.
Na adresu novely se dnes snesla kritika. "Pan ministr financí připravil rychlokvašku," konstatoval předseda kontrolního výboru Vojtěch Filip (KSČM). Sociální demokrat Adam Rykala chtěl novelu vrátit vládě k dopracování. Citoval přitom argumenty svazu interních auditorů, podle nichž například novela neplní protikorupční poslání. Také podle poslance Filipa má zákon silně prokorupční charakter. Poukazoval přitom na to, že se kontrolovaná osoba může dohodnout s kontrolovaným ministerstvem a případné nedostatky zahladit.

Návrh rovněž mění znění školského zákona s tím, že podle dosavadního znění vykonává veřejnosprávní kontrolu ve školských zařízeních školní inspekce. Finanční kontrolu by podle zákona měly vykonávat ale jiné orgány státní správy, protože školní inspekce především dohlíží nad odbornou stránkou vyučován

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (47.2 + 19.5) *

Zpět na přehled