Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 26. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Sněmovna by mohla vyzvat k odvolání Vondry kvůli Promopru

Sněmovna by mohla vyzvat k odvolání Vondry kvůli Promopru

Sněmovna by mohla vyzvat k odvolání Vondry kvůli Promopru

13.6.2011 16:23, Zdroj: ČTK

Sociální demokraté uvažují o tom, že při mimořádné sněmovní schůzi k případu Promopro podají usnesení, ve kterém vyzvou premiéra Petra Nečase k odvolání ministra obrany Alexandra Vondry (oba ODS). Dolní komora by mohla hlasy opozice díky postoji koaličních poslanců TOP 09 a Starostové usnesení přijmout. Jejich předseda Petr Gazdík dnes ČTK potvrdil, že opustí ve čtvrtek jednací sál na celé jednání o případu. Umožní tím konání schůze a navíc sníží počet hlasů potřebných ke schválení návrhu.

 
 

Usnesení žádající Vondrovo odvolání může podle místopředsedy poslanců ČSSD Jeronýma Tejce zaznít. Sociální demokraté ale počkají na to, jak bývalý vicepremiér pro evropské záležitosti Vondra údajně předraženou zakázku při českém předsednictví EU vysvětlí. Pokud bude záležitost objasňovat jako doposud, nebo do té doby neodstoupí, návrh takového usnesení pravděpodobně zazní, řekl ČTK Tejc.

"Předpokládám, že bychom se v takovém případě přidali," řekl ČTK předseda komunistických poslanců Pavel Kováčik. Jak přesně budou poslanci KSČM při mimořádné schůzi postupovat, budou ještě projednávat v úterý na zasedání sněmovní frakce.

Vondra se už v březnu ve sněmovně přihlásil ke spoluodpovědnosti za výsledek hospodaření českého předsednictví EU. Zpochybnil však podezření o předražení zakázky, což rozhořčilo hlavně TOP 09 a Starosty. Gazdík tehdy vyzval Vondru přímo na plénu k rezignaci. "Stanovisko měnit nebudeme," zdůraznil Gazdík. ODS podle něho už dříve řekla, že Vondra je její záležitostí.

Předseda poslanců TOP 09 a Starostů připouští, že pokud usnesení k Vondrovu odvolání padlo, patrně by prošlo; nebylo by to prý ale nic nového. Gazdík připomněl, že Vondra už při dubnové vládní krizi nabídl Nečasovi rezignaci. Premiér zatím nesdělil, jak s nabídkou naloží.

Po Vondrově odchodu volají také koaliční Věci veřejné. Rovněž jejich poslanci chtějí konání schůze umožnit. Jak konkrétně budou postupovat, rozhodnou na úterním jednání klubu, řekl dnes ČTK jeho místopředseda Viktor Paggio. Je možné, že poslanci VV budou postupovat obdobně jako TOP 09 a Starostové.

Mimořádná schůze sněmovny ke kauze PROMOPRO spol. s.r.o. by měla pokračovat ve čtvrtek dopoledne po písemných interpelací. Má zaznít vysvětlení Vondry a ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09). Tejc doufá, že oba ministři do sněmovny dorazí a "nebudou se vymlouvat na stávku, když mají automobily s modrým majáčkem".

Kalouskovo ministerstvo zjistilo, že není zřejmé, co stát získal asi za polovinu plateb společnosti Promopro z celkových zhruba 550 milionů korun. Firma zajišťovala ozvučení a další služby. Část peněz je zablokována na údajně podezřelých účtech v Rakousku. Případ vyšetřuje policie.

 

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Známka: 5, počet hlasů: 2.


Komentáře čtenářů

compact 14.6.2011 16:30

tomu hajslovi bych to nechal zacvakat tváří se jak mentál


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (43.0 + 27.8) *

Zpět na přehled