Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 24. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Sněmovna bude jednat o svém rozpuštění, návrh ČSSD asi neuspěje

Sněmovna bude jednat o svém rozpuštění, návrh ČSSD asi neuspěje

Sněmovna bude jednat o svém rozpuštění, návrh ČSSD asi neuspěje

17.7.2013 07:24, Zdroj: ČTK

Praha - Poslanci budou dnes vůbec poprvé hlasovat o rozpuštění Sněmovny, které by bylo cestou k předčasným volbám. Schůzi podnítila opoziční ČSSD v souvislosti s pádem koaliční vlády Petra Nečase (ODS), po němž prezident Miloš Zeman instaloval úřednický kabinet Jiřího Rusnoka. Podle rozložení sil návrh neprojde a dolní komora bude pokračovat.

Pro rozpuštění Sněmovny je potřeba nejméně třípětinová většina hlasů všech poslanců, tedy 120. K opozici by se tak museli přidat poslanci za ODS nebo TOP 09. Strany bývalé koalice ale deklarovaly, že rozpuštění Sněmovny nepodpoří.

Možnost zavedla ústavní novela přijatá zhruba před čtyřmi lety. Říká, že Sněmovna může odhlasovat třípětinovou většinou své rozpuštění. Dolní komoru pak rozpouští prezident. Do dvou měsíců od tohoto kroku se musejí konat nové volby. Sněmovnu ale není možné rozpustit během tří měsíců před ukončením řádného volebního období.

Sněmovní mandátový a imunitní výbor se měl dnes také začít zabývat žádostí o vydání expremiéra Petra Nečase (ODS) k trestnímu stíhání v případu takzvaných trafik pro tři exposlance ODS. Jednání se ale pravděpodobně neuskuteční, protože podle olomouckého vrchního státního zástupce Iva Ištvána bude žádost o Nečasovo vydání stažena. Důvodem je rozhodnutí Nejvyššího soudu, který všechny tři bývalé poslance vyňal z pravomoci orgánů činných v trestním řízení. Ivan Fuksa a Marek Šnajdr a Petr Tluchoř byli proto v úterý večer propuštěni z vazby.

Po schůzi o rozpuštění Sněmovny se bude konat další na návrh ODS; poslanci budou schvalovat přibližně tucet norem. Podle dřívějšího způsobu jejich projednávání jde o předlohy, u nichž nepanují větší kontroverze.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (35.5 + 13.8) *

Zpět na přehled