Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 24. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Smlouvy obchodních řetězců s jejich dodavateli jsou nevyvážené

Smlouvy obchodních řetězců s jejich dodavateli jsou nevyvážené

Smlouvy obchodních řetězců s jejich dodavateli jsou nevyvážené

8.2.2017 12:47, Zdroj: ČTK

Brno - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zahájil v lednu řadu nových šetření týkající se chování obchodních řetězců a jejich smluv s dodavateli. Smlouvy podle úřadu nejsou vyvážené. ÚOHS to dnes uvedl v tiskové zprávě. Šetření se týká možného zneužití zákona o významné tržní síle, který platí od roku 2009 a podle informací ČTK se týká všech hlavních hráčů na trhu.

Zákon má podle loňské novely postihnout nejen jednotlivé obchodní řetězce s významnou tržní silou, ale i takzvané nákupní aliance nebo zprostředkovatele, kteří pro obchodní řetězec zajišťují nákup potravin nebo služeb. Novelizovaná úprava požaduje, aby smlouvy uzavírané mezi obchodními řetězci a jejich dodavateli byly písemné a obsahovaly zákonem stanovené náležitosti. Zásadní změnu představuje limit ve výši tří procent z ročních tržeb dodavatele, který je zákonnou hranicí pro veškeré platby dodavatele obchodnímu řetězci, zejména jde o platby za služby.

Úřad loni shromažďoval první poznatky o tom, jak se novela zákona do vztahů mezi dodavateli a obchodními řetězci promítla a zda byla příslušná ustanovení zákona zapracována do smluv. Požadavek zákona, aby smlouva mezi obchodním řetězcem a dodavatelem byla písemná, akceptují téměř všechny obchodní řetězce.

"Přetrvává-li u některých odběratelů forma telefonických objednávek, jde o jednání v rozporu se zákonem. Výrazně silnější vyjednávací pozice obchodních řetězců se však stále projevuje v nevyváženosti smluv, přičemž dodavatelé, a to především ti menší, kteří jsou na dodávkách pro obchodní řetězec zcela závislí, mají velmi omezenou možnost do podoby smlouvy zasáhnout," uvedl předseda ÚOHS Petr Rafaj.

Obchodní řetězce uplatňovaly v období před novelou zákona množství bonusů, rabatů, množstevních bonusů a slev, v jejichž důsledku byla během roku snižována fakturační cena zboží. Zákon nyní stanoví povinnost, že daňový doklad na úhradu kupní ceny za dodávku potravin musí obsahovat konečnou výši kupní ceny po veškerých sjednaných slevách. Přístup jednotlivých řetězců k tomuto zákonnému požadavku se liší. Některé řetězce se systému slev a bonusů zcela vyhýbají a upřednostňují sjednávání takzvaných netto-netto cen, tedy cen po srážkách, jiné pracují s procentními slevami navázanými na ceníky dodavatelů. "Úřad však i nadále zajímá, zda je každý požadavek na slevu přiměřený a má ekonomické opodstatnění," uvedl Rafaj.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (27.2 + 4.1) *

Zpět na přehled