Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 17. 7. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Smlouvu na opravu Dobrošova by kraj mohl podepsat v květnu

Smlouvu na opravu Dobrošova by kraj mohl podepsat v květnu

Smlouvu na opravu Dobrošova by kraj mohl podepsat v květnu

29.4.2019 13:59, Zdroj: ČTK

Hradec Králové - Smlouvu na opravu předválečné pevnosti Dobrošov na Náchodsku by mohl kraj se sdružením firem Solid Care a Gemec-Union podepsat v květnu. Lhůta pro podání námitek na výsledek soutěže vypršela minulý týden a nikdo námitku nepodal. "V tuto chvíli tedy formálně nic nebrání podpisu smlouvy s dodavatelem," řekl dnes ČTK radní kraje pro investice Václav Řehoř (ODS). Firmu na opravu pevnosti, která je národní kulturní památkou, se kraji podařilo vybrat až ve čtvrté soutěži.

Sdružení firem Solid Care a Gemec-Union v soutěži zvítězilo s cenou 61,3 milionu korun bez DPH. V soutěži byli tři uchazeči. Kraj předpokládanou cenu stavby v soutěži stanovil na 62,8 milionu korun. Stavební práce by měly trvat přibližně dva roky.

Stavbaři udělají stavební úpravy a sanační práce na pevnostních objektech Zelený, Můstek, Jeřáb, Polsko. Pracovat budou i v podzemí pevnostních objektů. Součástí zakázky je stavba dřevěného dělnického domku, kanalizace, vodovodu, komunikací, osvětlení a vodních nádrží. "Chceme vybudovat i návštěvnické centrum. Pevnost je turisticky velmi vyhledávaná a zázemí pro návštěvníky zde chybí," uvedla náměstkyně hejtmana pro kulturu Martina Berdychová (Východočeši).

Celková investice do pevnosti Dobrošov by včetně pořízení historické expozice, nábytku a dalšího vnitřního vybavení měla dosáhnout asi 94 milionů korun včetně DPH. Zhruba 90 procent nákladů by měla zaplatit dotace z evropského programu IROP.

Do prvního tendru na opravu Dobrošova se nepřihlásila žádná firma. Ve druhé soutěži kraj obdržel nabídku jediné firmy, která se však zakázky vzdala, ve třetí jediná přihlášená firma nesplnila podmínky vypsané soutěže. Pro čtvrtý tendr kraj upravil zadání soutěže, například změnil rozsah stavebních prací.

Hradecký kraj pevnost Dobrošov získal bezplatně od armády v roce 2015, prohlídky pro návštěvníky v ní zajišťuje náchodské muzeum. Pevnost ročně navštíví kolem 30.000 lidí.

Dobrošovská pevnost vznikla, aby společně s dalším pohraničním opevněním chránila republiku proti nacistickému Německu. Do uzavření mnichovské dohody o odstoupení pohraničních území Československa Německu v září 1938 ale pevnost nebyla dokončena. V době protektorátu byla pevnost uzavřena a po roce 1945 byla opuštěná až do 60. let. První návštěvníci do pevnosti vstoupili 1. května 1969.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (4.9 + 20.2) *

Zpět na přehled