Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pondělí 20. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Šmerda odchází z ministerstva dopravy, jeho demisi přijal Klaus

Šmerda odchází z ministerstva dopravy, jeho demisi přijal Klaus

Šmerda odchází z ministerstva dopravy, jeho demisi přijal Klaus

30.6.2011 19:01, Zdroj: ČTK

Ministr dopravy Radek Šmerda se dnes po dohodě s premiérem Petrem Nečasem (ODS) rozhodl k 1. červenci rezignovat na funkci. Jen krátce poté, co svůj úmysl oznámil, přijal jeho demisi prezident Václav Klaus. VV chtějí, aby funkci zastával člen jejich strany.
    

Výměna Šmerdy a také nástup první místopředsedkyně VV Karolíny Peake do funkce vicepremiérky a šéfky legislativní rady vlády jsou spolu s podpisem dodatku ke koaliční smlouvě podmínkou VV pro jejich další pokračování v koaliční vládě. Šmerdu by podle informací ČTK mohl v čele úřadu nahradit devětadvacetiletý pražský tajemník VV Pavel Dobeš.
    

"Svoji práci dělal dobře a jeho odchodu je škoda," uvedl v prohlášení premiér Nečas. Se Šmerdou se prý dohodli, že je nezbytné, aby ministr dopravy, který se bude muset příští rok řídit státním rozpočtem, byl u jeho přípravy včetně své resortní kapitoly od začátku. "O osobě nového ministra dopravy povedu jednání s představiteli strany Věci veřejné," doplnil Nečas.
    

Klaus ČTK řekl, že od premiéra zatím dostal jen demisi Šmerdy, žádné další návrhy na změny ve vládě mu premiér spolu s ní nepřinesl. "Kdo by ho měl nahradit, já nevím," řekl prezident ČTK na recepci ke dni americké nezávislosti. Výsledek koaličních jednání prý Klause vůbec nepřekvapuje. "Mne by ani nenapadlo toto zrovna nazývat krizí. Krizi jsem viděl v prosinci, ale dneska jsem krizi neviděl," poznamenal.
    

Sám Šmerda jméno svého nástupce údajně nezná. Odchod nestraníka, kterého v dubnu samy nominovaly, žádaly Věci veřejné s poukazem na to, že jim koaliční smlouva zaručuje čtyři vládní křesla.
    

Předseda VV Radek John dnes potvrdil dosažení dohody a brzký podpis dodatku ke koaliční smlouvě. Peake by do vlády měla nastoupit, jméno nového ministra dopravy ale John nesdělil. Uvedl jen, že dotyčný není poslancem VV a ještě před dnešním odpoledním jednáním K9 by se měl sejít s premiérem Petrem Nečasem.
    

Podle serveru Aktuálně.cz se premiér už dopoledne právě s Dobešem sešel. Zdroje ČTK z Věcí veřejných i Nečasovy ODS dnes Dobešovo jméno v neoficiálních rozhovorech opakovaně zmiňovaly. "Ve vládě bude předobešováno," reagoval například jeden z významných politiků VV. Ministrem školství za VV je totiž Josef Dobeš, se svým jmenovcem podle dostupných informací není v příbuzenském vztahu.
    

Pavel Dobeš sám měl dnes vypnutý mobilní telefon a informace nekomentoval.
    

Jeho jméno figurovalo v tajně pořízené nahrávce z porady neformálního vedení Věcí veřejných, která se nedávno objevila na internetu a jejíž pravost nikdo nezpochybnil. "Dnes reálně finance drží dva lidi: Pavel Dobeš a Michal Babák," říká na ní neformální lídr strany a Šmerdův předchůdce v čele resortu dopravy Vít Bárta. Na Babáka ministerstvo financí podalo trestní oznámení v souvislosti s neprůhledným financováním strany.
    

Jako o novém ministrovi dopravy se dříve nejčastěji spekulovalo o Šmerdově náměstkovi Lukáši Hamplovi, který nedávno vstoupil do VV.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (38.6 + 6.2) *

Zpět na přehled