Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 26. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Slovenské ministerstvo prý nákup minometů s ČR neplánovalo

Slovenské ministerstvo prý nákup minometů s ČR neplánovalo

Slovenské ministerstvo prý nákup minometů s ČR neplánovalo

3.9.2010 20:40, Zdroj: ČTK

Slovenské ministerstvo obrany neplánovalo nákup minometů ani žádný jiný společný nákup techniky s Českou republikou, řekl dnes ČTK mluvčí slovenského ministerstva Richard Šümeghy. Společnou akvizici samohybných minometů se Slovenskem podle MfD nabízeli odvolaný náměstek ministra obrany Jaroslav Kopřiva a lobbista Josef Jindra zástupcům finské zbrojařské firmy Patria. Chystaným krokem se chtěli vyhnout nutnosti vypsat výběrové řízení. Za sjednání obchodu pro Patrii si podle listu řekli o provizi.

"Ministerstvo obrany neplánovalo nákup minometů a v současnosti o takové možnosti neuvažuje," řekl Šümeghy. Směrnice EU umožňují v případě společného nákupu dvou zemí uskutečnit transakci bez předchozího výběrového řízení. Česko tuto možnost již jedno využilo, spolu se Slovenskem podepsalo memorandum o společném nákupu lehkých obrněných vozidel Iveco. To k udělení výjimky stačilo, i když Slovensko nakonec žádná obrněná vozidla neodebralo, Česko nakoupilo vozy Iveco bez tendru.

"Vzhledem k vývoji ekonomické situace ministerstva obrany (SR) zatím na základě tohoto memoranda nenakoupilo žádnou techniku," řekl Šümeghy. Naopak zástupci české obrany podepsali na konci loňského roku smlouvu na dodávku 90 lehkých obrněných vozidel Iveco se společností Praga-Export.

Tehdejší český ministr obrany Martin Barták zdůvodnil nákup bez výběrového řízení výslednou nižší cenou při společné akvizici se Slováky. Česká obrana však za nákup zaplatila 3,6 miliardy korun, tedy zhruba dvakrát tolik, než za podobné vozy platili například Rakušané, uvedla Mladá fronta Dnes.

Případ nákupu vozů Iveco již řešil antimonopolní úřad, který podle tisku dospěl k závěru, že rozhodnutí ministerstva obejít soutěž bylo v pořádku, a státní zastupitelství proto odložilo trestní oznámení, které na Bartáka podal anonym.

Předražený měl být i předchozí nákup obrněných transportér Dingo. Podle Mladé fronty Dnes v tomto případě naznačil bývalý náměstek Kopřiva, že za ním také stojí někdejší ministr obrany Barták. Toho přijal místopředseda TOP 09 a ministr financí nynější vlády Miroslav Kalousek jako svého náměstka.

Současný ministr Vondra na základě zjištění médií nařídil úřadu pro dohled nad akvizicemi, aby prověřil uzavřené, dojednávané i chystané kontrakty. Novinářům tento týden přiznal, že o plánu svého podřízeného nakoupit několik samohybných kolových minometů nejprve nic nevěděl.

První na řadu při prověrce přijdou nákupy přes prostředníky. Další audit se uskuteční v útvaru pro dohled nad akvizicemi, z něhož byl kvůli přípravě podezřelé zakázky na nákup minometů odvolán náměstek Kopřiva. Jeho pozici zatím zaujal Jan Fulík, který již na ministerstvu působí jako náměstek pro zahraničí.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (25.8 + 0.2) *

Zpět na přehled