Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 24. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Šlouf na kandidátce zemanovců není, nahradil ho ministr Žák

Šlouf na kandidátce zemanovců není, nahradil ho ministr Žák

Šlouf na kandidátce zemanovců není, nahradil ho ministr Žák

13.9.2013 14:04, Zdroj: ČTK

Praha - Pražskou kandidátku Strany práv občanů - zemanovci (SPOZ) povede do sněmovních voleb místo lobbisty Miroslava Šloufa ministr dopravy v demisi Zdeněk Žák. Na tiskové konferenci to řekli představitelé strany. Šloufa do čela kandidátky schválila pražská SPOZ, předsednictvo ho ale vyškrtlo. V čele dalších krajských kandidátek je několik ministrů vlády v demisi a kancléř prezidenta Vratislav Mynář.

Podle někdejšího předsedy strany Mynáře zvolila pražská organizace do čela kandidátky Šloufa proto, že v době svého zasedání neměla písemný souhlas Žáka k tomu, aby jej na kandidátku zapsala. "Mirek Šlouf je určitě výborný lobbista, ale já to beru spíše jako takovou trošku legraci ze strany pražské organizace a ze strany Mirka Šloufa," řekl Mynář.

"Jsem velmi rád, že předsednictvo velmi zodpovědně v souladu se stanovami rozhodlo o tom, že pražskou kandidátku povede pan ministr Zdeněk Žák," dodal Mynář. Strana si podle něj od navržených lídrů slibuje úspěch ve volbách, což znamená "překročení magické hranice pěti procent."Mynář uvedl, že se o navržené kandidáty zajímal jeho nadřízený - prezident Miloš Zeman. Hlava státu je čestným předsedou SPOZ, do kampaně ale podle svých slov zasahovat nechce. "Já jsem ho včera telefonicky seznámil, jak v kterém kraji bylo odsouhlaseno lídrovství. Vyjádřil spokojenost s tím, více jsme se o tom nebavili," uvedl Mynář.

Šlouf dnes ČTK ještě před tiskovou konferencí řekl, že se ke svému vyškrtnutí v současné době vyjadřovat nechce. "Samozřejmě, že se nějaký plán rodí," poznamenal. Nechce jej konkretizovat, protože vyzrazený plán je k ničemu. "Jsou to šaškové," řekl na adresu předsednictva, které ho na čtvrtečním jednání vyškrtlo.

Jako lídr kandidátky byl překvapivě zvolen ve středu v noci na mimořádné krajské konferenci. Vedení strany se proti jeho nominaci ale postavilo.

Mynář se prý žádné "odvety" ze strany Šloufa neobává. Pokud má někdo pocit, že mu bylo ukřivděno, měl by se obrátit na soud, ale předsednictvo rozhodlo v souladu se stanovami, podotkl lídr kandidátky ve Zlínském kraji.

SPOZ dnes představil i další lídry krajských kandidátek. Moravskoslezskou povede ministr vnitra Martin Pecina, lídrem v Jihomoravském kraji je ministr pro místní rozvoj František Lukl a v Ústeckém kraji ministr zemědělství Miroslav Toman. Ministr práce a sociálních věcí František Koníček bude dvojkou Středočeského kraje. Lídrem zlínské kandidátky je kancléř prezidenta Mynář, olomoucké šéf úřadu vlády Radek Augustin a v jižních Čechách bývalý ministr Miloš Kužvart.

V čele liberecké kandidátky je bývalý fotbalista a sportovní ředitel FC Slovan Liberec Jan Nezmar, ve středočeské lékař Miloš Adamec. Zpěvák Daniel Hůlka povede SPOZ na Hradecku a šéf strany Zdeněk Štengl v Pardubickém kraji. Do čela kandidátky na Vysočině se postaví ekonomka Ilona Švihlíková, v Plzni listinu povede odborář Miroslav Seemann a v Karlovarském kraji předseda regionální organizace SPOZ Josef Kvasnička.

Šlouf byl během působení prezidenta Miloše Zemana v čele vlády šéfem jeho poradců. Na začátku letošního roku se po zvolení Zemana prezidentem stáhl do ústraní, je přitom považován za jednoho z hlavních strůjců Zemanova volebního úspěchu. Prezident nedávno uvedl, že Šlouf v jeho volebním týmu skončil, protože si vymýšlel.

Kontroverzní lobbista před lety stál u zrodu sdružení Přátelé Miloše Zemana, z něhož později vznikla Strana práv občanů, jejímž byl Zeman nejprve předsedou a nyní je čestným šéfem. Na Šloufovo jméno jsou také doposud registrovány internetové stránky SPOZ.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (13.1 + 2.8) *

Zpět na přehled