Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 26. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Sled událostí kolem sporné zakázky úřadu vlády pro Promopro

Sled událostí kolem sporné zakázky úřadu vlády pro Promopro

Sled událostí kolem sporné zakázky úřadu vlády pro Promopro

24.3.2011 21:40, Zdroj: ČTK

Přehled událostí kolem sporné zakázky úřadu vlády pro firmu Promopro z doby českého předsednictví EU:


    27. ledna
- Deník Právo a server Aktuálně.cz informovaly o tom, že ministerstvo financí (MF) podalo trestní oznámení kvůli údajně podezřelé zakázce, kterou v době českého předsednictví EU bez soutěže získala od státu firma Promopro. Podle Práva společnosti zakázku "přiklepla" vládní sekce pro české předsednictví vedená tehdy Alexandrem Vondrou (ODS), nynějším ministrem obrany. Podle deníku neměla původní částka pro uvedenou firmu za pronájem a obsluhu audio-vizuální techniky překročit 85 milionů korun, společnost prý ale nakonec vyfakturovala 766 milionů.
    - Premiér Petr Nečas (ODS) řekl, že za zakázku nebyl odpovědný tehdejší vicepremiér Vondra, ale vedoucí úřadu vlády Jan Novák.
    - Vondra řekl, že smlouvu s Promopro nevyjednal, nepodepsal a nebyl s ní seznámen. Novák si podle něj vymínil, že smlouvy bude schvalovat on a jeho lidé. Informace o zakázce by podle Vondry mohly souviset s diskreditační kampaní vůči němu a ODS.
    - Vondrovo vysvětlení případu odmítli Novák i někdejší premiér Mirek Topolánek (ODS).
    - Proti Vondrovým slovům o diskreditační kampani se ohradil ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) a Vondru vyzval, aby se zaměstnancům finančního analytického útvaru ministerstva financí, který trestní oznámení podal, omluvil.
    - ČSSD vyzvala Vondru k rezignaci, pokud se podezření potvrdí. 
 

    28. ledna - Vedení společnosti Promopro prohlásilo informace zveřejněné v médiích za zkreslené, neúplné a tendenční.
    - Kongresové centrum Praha uvedlo, že Promopro neměla exkluzivitu na poskytování konferenční techniky v budově; exkluzivitou firmy Vondra mimo jiné obhajoval smlouvu.
    - Úřad vlády potvrdil Vondrovu argumentaci.
    - Úřad vlády zveřejnil smlouvu s Promopro a později i dodatky s ceníky návrhů na technické zajištění předsednictví.
    - Podle majitele Promopro Jaroslava Veselého cena zakázky nebyla 766 milionů korun, fakturováno bylo 496 milionů korun. 
 

    31. ledna - Veselý popřel, že by při zakázce okradl stát. Reagoval tak na informace některých médií, že asi 150 milionů putovalo na účty spojené s firmou, která na zakázce vůbec nepracovala, a z toho 50 milionů na účty rodiny Veselých. 
 

    1. února - Mluvčí vlády Jan Osúch řekl, že úřad vlády zaplatil firmě Promopro téměř 551 milionů korun.
    - TOP 09 a VV žádaly vyšetření případu, KSČM Vondrovu demisi. 
 

    3. února - Kalousek v rozhovoru pro Hospodářské noviny (HN) nepřímo obvinil Vondru z toho, že během předsednictví přišel stát o stamiliony korun. Vondra Kalouskovu kritiku odmítl. Na Kalouskův výrok ostře reagovalo vedení ODS - předseda Nečas to označil za nekolegiální a neobvyklý postup. 
 

    8. února - Policie oznámila, že zahájila v souvislosti se zakázkou úkony trestního řízení. Prověřuje podezření ze spáchání trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku. 
 

    17. února - Podle MF část peněz z plateb pro Promopro směřovala na podezřelé účty v Rakousku. Na kontech je kvůli tomu zablokováno téměř 135 milionů korun. 
 

    18. února - Vrchní státní zástupce Vlastimil Rampula řekl, že čeští i rakouští státní zástupci začali prověřovat podezření z praní špinavých peněz při transakcích týkajících se zakázky. 
 

    17. března - Poslanecké sněmovna svolala na žádost ČSSD na 24. března mimořádnou schůzi mimo jiné i ke kauze sporných zakázek 
 

    22. března - Menší koaliční strany VV a TOP 09 požádaly o koaliční jednání o kauze. TOP 09 pohrozila, že se může zdržet při hlasování o programu sociálními demokraty svolané mimořádné schůze. Sociální demokraté pak vyzvali VV, aby se při hlasování přidala strana k opozici, aby se okolnosti kauzy dostaly "na světlo boží" 
 

    23. března - Během koaličního jednání se vládní strany domluvily na společném postupu při blížící se mimořádné schůzi, jak se budou chovat, ale nezveřejnily. 
   

 24. března - Vondra (ODS) se ve sněmovně před mimořádnou schůzí přihlásil ke spoluodpovědnosti za výsledek hospodaření při českém předsednictví EU, které měl jako tehdejší místopředseda vlády na starosti. Uvedl, že měl celkový přehled a detaily neřešil. Omluvil se za to, že se mu dříve nepodařilo svou roli vysvětlit.
    - Někteří poslanci koaliční strany TOP 09 opustili během projevu ministra Vondry jednací sál. Odešli na znamení nesouhlasu s jeho vysvětlením.
    - TOP 09 a VV oznámily, že se zdrží hlasování o mimořádné schůzi. vyzvaly ODS, aby vyřešila situaci kolem Vondry. Podle nich dosud nevyvodil odpovědnost za kauzu Promopro. VV požádaly i o další koaliční jednání.
    - Předseda klubu TOP 09 a Starostové Petr Gazdík požádal ministra Vondru, aby odstoupil a zachoval tím důvěryhodnost vlády.
    - Vondrova domovská organizace ODS v Ústí nad Labem chce podle deníku Právo jednat v pátek o dalším osudu ministra.
    - Opozice mimořádnou schůzi ke kauze Promopro neprosadila.
 

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (26.2 + 43.0) *

Zpět na přehled