Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 22. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Šlechtová, třetí česká ministryně obrany, má blízko k Zemanovi

Šlechtová, třetí česká ministryně obrany, má blízko k Zemanovi

Šlechtová, třetí česká ministryně obrany, má blízko k Zemanovi

16.5.2018 16:26, Zdroj: ČTK

Praha - Vizitka ministryně obrany Karly Šlechtové (40), která se dnes ohradila proti údajné kampani médií ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše proti sobě:

 

Datum a místo narození: 22. května 1977 v Karlových Varech.

Vzdělání: vystudovala ekonomickou fakultu Západočeské univerzity v Plzni (titul Ing.)

Současná funkce: ministryně obrany (od prosince 2017), poslankyně (od října 2017)

Profesní kariéra: projektová manažerka ve společnosti Czech Business Leaders Forum (1998-2001); manažerka v bruselské organizaci zabývající se společenskou odpovědností firem CSR Europe (2001-2004); projektová manažerka Evropského centra pro veřejnou správu (2004-2005); senior konzultantka společnosti Deloitte Advisory, Divize Projekty EU a granty (2005-2010); projektová manažerka České správy sociálního zabezpečení (2010-2011); ředitelka odboru přípravy programového období 2014-2020 ministerstva pro místní rozvoj (únor 2011 až květen 2014); ředitelka odboru EU fondů úřadu vlády (od května 2014), ministryně pro místní rozvoj (od října 2014 do prosince 2017)

Členství a funkce v politických stranách: nestraník

Rodina: svobodná, bezdětná

Ostatní:

- Šlechtová během vysokoškolského studia absolvovala stáž v Senátu ČR. Jako pracovnice úřadu vlády se podílela na nastavení pravidel, podle nichž ČR čerpá unijní dotace v nynější sedmiletce. Později se stala ministryní pro místní rozvoj, která za čerpání zodpovídá. Mezi kolegy proslula buldočí povahou, ostrými ústy, ale i vysokým pracovním nasazením.

- Tehdejší premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) loni označil za největší úspěch MMR vedeného Šlechtovou dočerpání evropských dotací z programového období 2007 až 2013. MMR pochválil i za přijetí novely stavebního zákona nebo nového zákona o veřejných zakázkách. Zklamán byl naopak z toho, že se nepodařilo schválit zákon o sociálním bydlení.

- Už jako ministryně pro místní rozvoj měla blízký vztah k prezidentovi Miloši Zemanovi. Původně se s jejím dalším působením ve vládě nepočítalo, premiér Andrej Babiš ji však nakonec poměrně překvapivě nasadil na obranu, aby tam "rozhýbala zakázky". Milovnice rockové a metalové hudby se tak stala třetí ženou v čele tohoto resortu - po Vlastě Parkanové (2007-2009) a Karolíně Peake (2012).

- Už krátce po nástupu do úřadu vyvolalo kritiku rozhodnutí Šlechtové nepodepsat některé zakázky, připravované za jejího předchůdce Martina Stropnického (ANO). Jedná se zejména o nákup 12 víceúčelových vrtulníků, vedení ministerstva a armády se přela o to, zda vojáci měli reálné požadavky. Šlechtová v minulosti uvedla, že si nemyslí, že česká armáda potřebuje něco, co ani není na trhu. Tehdejší náčelník generálního štábu Josef Bečvář ale odmítl, že si vojáci něco "vymýšleli". Nyní se ministerstvo chystá oslovit možné dodavatele.

- Šlechtová odsunula také rozhodnutí o nákupu izraelských mobilních radarů za 3,5 miliardy korun, o kterých se nyní jedná. Izrael by se měl zaručit, že bude zodpovídat za napojení radarů do systémů NATO. Nedávno ministerstvo obrany oznámilo, že začne v létě vybírat dodavatele více než 200 pásových bojových vozidel pěchoty za 53 miliard korun.

- Nad přístupem své nástupkyně, nominované stejným hnutím, se nedávno podivil i současný ministr zahraniční Martin Stropnický. "Ještě mi čouhaly v místnosti paty a už jsem zaslechl svou nástupkyni, že bude všechno okamžitě podrobeno důkladnému auditu a kontrole. Říkal jsem si v tu chvíli, že ale snad nepřebírá resort po nějakém záškodníkovi, ale po místopředsedovi strany, za kterou kandidovala, a že si snad věříme," řekl v Lidových novinách.

- V posledních dnech se Šlechtová, která je velmi aktivní na sociálních sítích, stala terčem kritiky za zveřejnění fotografie svého pudla sedícího za věncem na hrobu Neznámého vojína na Vítkově. Dnes Lidové noviny informovaly o tom, že jako ministryně pro místní rozvoj využívala na pražském letišti VIP služeb. Premiér po jednání vlády řekl novinářům, že pokud jsou informace deníku pravdivé, považuje to za plýtvání.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (47.7 + 23.7) *

Zpět na přehled