Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 18. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Šlachta: Na Úřad vlády jsme nepřišli s beranidlem ani v kuklách

Šlachta: Na Úřad vlády jsme nepřišli s beranidlem ani v kuklách

Šlachta: Na Úřad vlády jsme nepřišli s beranidlem ani v kuklách

23.6.2013 18:08, Zdroj: ČTK

Praha - Policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) nezasahovali v Úřadu vlády v noci na 13. června s beranidlem ani v kuklách. V pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi to dnes řekl šéf ÚOOZ Robert Šlachta. V noci podle něj v sídle vlády jen zapečetili kanceláře, prohlídky prováděli až v denních hodinách. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek už dříve oznámil, že nechá přezkoumat, zda byl zásah policie proti ředitelce premiérova kabinetu Janě Nagyové a dalším lidem adekvátní.

"Naprosto striktně odmítám, že by beranidlo a kukla byly na Úřadu vlády," ohradil se Šlachta proti informacím některých médií a politiků. Ve Strakově akademii prý v tu noc byl spolu s šéfem Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Ivo Ištvanem. Důvody svého příchodu sdělili premiérovi a ministrům vnitra a spravedlnosti. Policie na úřadu v noci podle Šlachty zapečetila dvě kanceláře, které do rána hlídali dva policisté, poté se začala dělat prohlídka.

Do bytu ředitelky premiérova kabinetu Jany Nagyové při jeho prohlídce vstoupili podle Šlachty čtyři lidé. Nagyová byt otevřela, proto nebylo nutné beranidlo použít, dodal.

Maskování kuklami prý Šlachta povolil na dvou místech - při prohlídkách u podnikatelů a lobbistů Ivo Rittiga a Romana Janouška. Zdůraznil, že použití kukel není z pozice síly, ale pro ochranu detektivů.

Šlachta také upřesnil, že dříve uváděných 400 nasazených policistů je počet všech lidí, kteří se do akce zapojili od středy do soboty minulého týdne. "V jediný okamžik to nikdy nebylo 400 policistů," prohlásil Šlachta. Podotkl také, že v celkovém počtu jsou zahrnuti i členové policejních eskort.

Někteří politici zpochybňují přiměřenost policejního zásahu. Blažek už ve středu oznámil, že nechá zpracovat analýzu, jestli byla akce adekvátní. "Tato zpráva má reagovat na několik zásadních věcí. Ta první zní: Nestála náhodou kampaň nad právem?" řekl dnes Blažek. "Naše ústava říká: Nelze vykládat některé paragrafy tak, aby ohrožovaly demokratický právní systém," dodal. Podle něj však policie vykládá korupci tak, že naprosto systém ohrožuje, protože všichni se bojí rozhodovat, aby později nebyli obviněni.

Blažek se prý nechce plést do rozhodování soudů o vině či o správném povolení odposlechů. Argumentuje ale tím, že soudy rozhodnou až za několik let a není možné na to čekat.

Šlachta zdůraznil, že zásahem z minulého týdne práce policie nekončí. Provedené úkony byly podle něj nutné k tomu, aby vyšetřování mohlo pokračovat. Odmítl se ale vyjádřit k tomu, zda a kdy budou obviněni pražští lobbisté Rittig a Janoušek. Uvedl, že veřejnost nemůže policii diktovat, kdo bude a kdo nebude obviněn. ÚOOZ podle Šlachty postupuje podle trestního zákoníku.

Šlachta dále uvedl, že úniky z vyšetřování, které se dostaly do médií, nepocházejí z jeho útvaru. "Než jsme spustili otevřenou realizaci, úniky zde nebyly," uvedl. "Já si stojím za tím, že z mého útvaru a od mých lidí ty informace v žádném případě nejsou," zdůraznil. Uvedl, že novináři při provádění jednotlivých úkonů přijíždějí poté, co jsou vyrozuměni advokáti jednotlivých stran.

Zásah ÚOOZ vyústil v obvinění osmi lidí ve dvou kauzách, které spojuje Nagyová. V jednom případu jde o údajné zneužívání vojenské rozvědky, ve druhém o údajnou korupci bývalých poslanců ODS Petra Tluchoře, Ivana Fuksy a Marka Šnajdra, kteří se vzdali poslaneckého mandátu. Fuksa a Šnajdr poté získali funkce v dozorčích radách státem vlastněných firem.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (4.7 + 21.8) *

Zpět na přehled