Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 25. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Škrty jsou nepřijatelné, peníze musí zůstat ve školství

Škrty jsou nepřijatelné, peníze musí zůstat ve školství

Škrty jsou nepřijatelné, peníze musí zůstat ve školství

2.3.2012 17:50, Zdroj: ČTK

Škrty ve školství jsou nepřijatelné. Ministr školství Josef Dobeš (VV) tak reagoval na plán ministerstva financí o drastickém snižování rozpočtu školství. Do roku 2014 by měl úřad přijít o 19,8 miliardy korun, z toho o 15 miliard pro regionální školství, podle odborářů by tak mělo být propuštěno 17.000 učitelů. Podle Dobeše plán vznikl nejspíš "od zeleného stolu", zatím jej prý ale oficiálně nedostal. Ministerstvo se podle něj už nyní snaží šetřit reformami. Uspořené peníze by pak ale měly zůstat v resortu.

"Já jsem proti myšlence, že by peníze vzniklé reformami opustily resort školství," uvedl Dobeš. Ačkoliv vláda zápasí s hlubokým deficitem, neměla by rezignovat na své priority, mezi nimiž jsou právě vzdělávání a konkurenceschopnost, řekl.

Peníze, které se ušetří změnami, by podle něho měly jít na kvalitu vzdělávání. Jako příklad uvedl reformu financování škol, podle níž by měly školy dostávat peníze podle naplněnosti tříd. Právě tato změna by přitom podle kritiků mohla vést k rušení škol, a tím pádem k propouštění učitelů.

"Já tady popírám 17.000. Nerozumím, kde z ministerstva financí se k tomuto číslu dostali," uvedl Dobeš s tím, že informace o škrtech ale zatím oficiálně na ministerstvo nedostal. Materiál ministerstva financí, který má ČTK k dispozici, hovoří jen o finančních škrtech ve školství do roku 2014. Na základě toho přišly odbory s propočty, kolik učitelů by kvůli snižování peněz muselo být propuštěno.

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) dnes novinářům řekl, že materiál o plánovaných úsporách dostaly všechny resorty, tedy i úřad ministra Dobeše. "Možná je u něj problém v logistice," podotkl Kalousek.
Jen tento rok by mělo školství formou vázaných výdajů přijít o 4,4 miliardy, předpokládá návrh ministerstva financí. Právě o čtyři miliardy byly letos zvýšeny platy učitelům. "To si nedovedu představit, že bychom jim to zase sebrali," reagoval ministr. Škrtnout prý nejde ani vysokým školám, které jsou hluboce podfinancované.

Podle materiálu ministerstva financí by v celé kapitole školství mělo ještě letos být škrtnuto 4,4 miliardy korun, z toho 3,4 miliardy v regionálním školství. O peníze by tak přišly mateřské, základní a střední školy. Do roku 2013 by mělo regionální školství přijít o 4,6 miliardy a v roce 2014 pak o dalších šest miliard. Celkem by měl úřad do roku 2014 přijít o 19,8 miliardy korun.

"Ministerstvo školství neustále říká, že nejde o úspory. Poté se objeví materiál jiného ministerstva (financí), kde jsou úspory takovým způsobem, že to, co stát dává na vzdělávání, je v naprostém rozvratu," zlobí se předseda školských odborů František Dobšík. Školské odbory už varovaly, že v případě škrtů by vyzvaly střední školy k protestům.

Avizované snížení rozpočtu školství kritizoval také senátor a stínový ministr školství Marcel Chládek (ČSSD). Plánované škrty jsou prý "naprosto nesmyslným a nesystémovým krokem" a jsou důvodem pro vyslovení nedůvěry vládě.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (10.2 + 31.3) *

Zpět na přehled