Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 19. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Školy už zamkly krabice s maturitními testy, generálka se blíží

Školy už zamkly krabice s maturitními testy, generálka se blíží

Školy už zamkly krabice s maturitními testy, generálka se blíží

9.10.2010 12:40, Zdroj: ČTK

Příští týden startuje generálka státních maturit, střední školy už se na ni nijak zvlášť nepřipravují. Podle ředitelů, které ČTK oslovila, se krabice s testy uložily na bezpečném místě, vážnějších problémů při testování se prý neobávají. Některé školy daly mladším žákům, kteří se generálky neúčastní, ředitelské volno.

"Prostudovali jsme si všechny náležitosti, studenti žádnou speciální přípravu neprodělali," uvedla třeba ředitelka pražského Gymnázia Gutha-Jarkovského Jitka Kendíková. Zatím prý ale mají problém s přihlašováním do elektronického systému, pomocí něhož se budou vyplněné testy posílat k centrálnímu vyhodnocení.

"Krabici s testy jsme převzali ve čtvrtek odpoledne. Od té doby je zamčená ve skříni v ředitelně. Klíčky mám pouze já," uvedl ředitel pardubické Střední školy informatiky a ekonomie Delta Jiří Formánek. Do pátečního rána byly krabice s testy rozvezeny do 87 procent škol. Zapečetěné krabice otevřou ředitelé v pondělí kolem deváté ranní, v případě úniku zadání hrozí pokuta až 50 milionů korun. Na zahájení generálky se do Sigmundovy střední strojírenské školy v Lutíně na Olomoucku přijde podívat i ministr školství Josef Dobeš (VV).

Školení ohledně všech náležitostí nové zkoušky absolvovali maturitní komisaři, hodnotitelé a zadavatelé testů už v průběhu minulého školního roku. Studenti budou psát test z češtiny, jako druhý předmět si mohou zvolit mezi matematikou a cizím jazykem. Z češtiny a cizích jazyků je pak kromě zaškrtávacích testů čeká ještě písemná práce. Vybrat si mohli ze dvou obtížností, tři čtvrtiny studentů si vybraly lehčí verzi.

Generálka potrvá do 14. října, některé školy daly mladším studentům na některé dny testování ředitelské volno nebo pro ně připravily náhradní program. Výsledky generálky se studenti dozvědí 3. listopadu, pak si teprve budou podávat závaznou přihlášku k opravdové maturitě.

"Samozřejmě všichni počítáme s tím, že ze začátku mohou být nějaké problémy," konstatoval Formánek a dodal, že podle něj je lepší celý projekt státních maturit spustit a průběžně vylepšovat, než jej donekonečna odkládat.

Státní maturity se připravovaly 14 let, poprvé si je studenti zkusí příští rok na jaře. Jen do konce tohoto roku bude příprava stát 570 milionů korun, z toho 280 miliony přispěla EU. Ministr školství chce, aby se od roku 2014 dělaly maturity už elektronicky, školy na to ale zatím nejsou po technické stránce vybaveny.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (19.6 + 25.2) *

Zpět na přehled