Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 22. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Školy se mohou dodatečně přihlásit k maturitní generálce

Školy se mohou dodatečně přihlásit k maturitní generálce

Školy se mohou dodatečně přihlásit k maturitní generálce

25.8.2010 07:35, Zdroj: ČTK

Střední školy se mohou ještě dodatečně přihlásit k říjnové generálce státních maturit. Asi deset procent středních škol se totiž nepřihlásilo v řádném termínu v červnu, někteří ředitelé si totiž mysleli, že se nové maturity zase odloží. Ministerstvo školství dnes proto vyzvalo posledních 113 škol, ať se do konce srpna přihlásí a umožní svým žákům otestovat novou formu zkoušky dospělosti. Ostrý start zkoušek je plánován na jaro 2011.

"Prodloužit tuto možnost jsem se rozhodl na základě rozhovorů se samotnými řediteli škol, které se dosud k maturitní generálce nepřipojily. Řada z nich cítila dlouho obavy, že nová maturita bude odložena nebo úplně zrušena. Proto se původně rozhodli projekt ignorovat," uvedl ministr školství Josef Dobeš (VV). Z celkového počtu 1278 škol se ke generálce přihlásilo 1165 z nich.

"Docela bych se k tomu klonil, ale zeptám se na to studentů, jestli chtějí," odpověděl ředitel pražského Gymnázia Jana Keplera Jiří Růžička na dotaz ČTK, zda se nyní ke generálce přihlásí. O zvládnutí organizace zkoušek na své škole prý strach nemá, a hlavní tedy je, jestli by v maturitě nanečisto viděli přínos studenti posledních ročníků. Podle ministerstva je generálka jedinečnou příležitostí, jak si mohou žáci otestovat své znalosti a na základě výsledků se rozhodnout pro jednu ze dvou variant obtížnosti zkoušky.

Dlouho připravované státní maturity doznají ještě jedné změny, a sice že místo dvou učitelů bude písemné práce a testy posuzovat pouze jeden. Ministerstvo se tak rozhodlo jednak kvůli finančním úsporám, jednak kvůli tomu, že část škol není schopna u některých cizích jazyků zajistit dostatek kvalifikovaných hodnotitelů.

"Většina z těch, kteří mohou hodnotit písemné práce, jsou zkušení učitelé. Potenciální riziko snížení objektivity budeme samozřejmě sledovat a po prvním ročníku jej vyhodnotíme. Pokud by se ukázalo, že se výsledky a hodnocení didaktických testů a písemných prací výrazně liší, přistoupili bychom k opatřením, které objektivitu hodnocení posílí," vysvětlil Dobeš.

Maturitní testování se na školách uskuteční od 11. do 14. října, výsledky se studenti dozvědí do začátku listopadu. Pak si teprve budou podávat závaznou přihlášku ke standardním maturitám na jaře. Generálka přijde na 140 milionů korun, do roku 2012 by měl celý projekt přijít na více než 725 milionů. Více než polovina této částky, skoro 415 milionů korun, půjde z fondů EU.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (38.0 + 5.4) *

Zpět na přehled