Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 19. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Školství se nezdají důvody, proč EK pozastavila dotace

Školství se nezdají důvody, proč EK pozastavila dotace

Školství se nezdají důvody, proč EK pozastavila dotace

27.1.2012 14:45, Zdroj: ČTK

Ministerstvo školství má výhrady ke zdůvodnění, proč mu Evropská komise (EK) pozastavila vyplácení evropských dotací za 1,2 miliardy korun. Odvolala se totiž na nedostatky, které zjistil audit, oficiální zprávu z něj ale resort ještě nedostal. Novinářům to dnes řekl náměstek ministra školství pro evropské záležitosti Michal Zaorálek s tím, že ministerstvo má v rozpočtu tři miliardy korun, které může na financování použít. Projekty tak podle náměstka nejsou ohroženy. Podle premiéra Petra Nečase (ODS) je věc závažná a chce o tom s ministrem Josefem Dobešem (VV) mluvit, oznámil ČTK jeho mluvčí.

Ministerstvo školství už dřív oznámilo, že audit komise odhalil chyby v zadávání veřejných zakázek v operačním programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Z něj může ČR čerpat až 53 miliard korun, schváleno bylo už 6500 projektů.

Předseda vlády podle mluvčího Jana Osúcha hodlá s Dobešem o situaci jednat i v kontextu problémů, které se kolem operačního programu děly v minulosti. "Premiér Nečas očekává, že ministr školství přijde s adekvátními návrhy a postupy, jak zajistit financování tohoto operačního programu," dodal mluvčí.

Server Česká pozice citoval z dopisu, kterým generální ředitel odboru EK pro zaměstnanost a sociální věci Koos Richelle oznámil české vládě pozastavení dotací. "Dne 24. ledna 2012 jsem jako pověřená schvalující osoba rozhodl, že vaší žádosti o průběžnou platbu ze dne 5. prosince 2011 nebude vyhověno a že platební lhůta je pozastavena," napsal. Pozastavení proplacení víc než miliardové částky EK zdůvodnila tím, že auditoři zjistili nedostatky v řízení a kontrole toku peněz na české straně a nesrovnalosti nebyly opraveny.

"Ministerstvo školství má výhrady k tomuto zdůvodnění, neboť jsme obdrželi pouze předběžnou verzi auditní zprávy," řekl dnes Zaorálek. Podle něj oficiální dokument dorazí až koncem února, takže se ministerstvo a Česko k němu dosud neměly možnost vyjádřit.

Náměstek uvedl, že úřad ministra Dobeše nyní s ministerstvy financí a pro místní rozvoj nálezy EK posoudí a u těch, "u kterých má spolu s ministerstvem financí pochybnosti", bude žádat detailní popis. Už nyní prý ale připravuje "dílčí nápravná opatření", aby čerpání peněz pokračovalo. "Předpokládáme, že nejdéle do poloviny března odešle ministerstvo školství, respektive Česká republika pozice k auditní zprávě a zahájí se proces obnovení všech plateb," uvedl Zaorálek.

Do té doby použije ministerstvo k financování programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost peníze z rozpočtu. Má k dispozici tři miliardy. Pozastavení platby se týká podle náměstka desítek projektů za celé podzimní období.

Ministerstvo školství už na začátku roku potvrdilo, že pozastavení dotací hrozí. Ministr Josef Dobeš (VV) však mínil, že problém je jen technický a do tří měsíců bude vyřešen. Řekl, že kdyby jeho ministerstvo přidělené peníze nevyčerpalo, opustí funkci. Nedostatky prý vznikly v letech 2008 a 2009 a špatně nastavenou kontrolu projektů má na svědomí minulé vedení.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (13.8 + 37.8) *

Zpět na přehled