Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 18. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Škoda Electric uzavřela kontrakt v Jižní Koreji za 2 miliardy Kč

Škoda Electric uzavřela kontrakt v Jižní Koreji za 2 miliardy Kč

Škoda Electric uzavřela kontrakt v Jižní Koreji za 2 miliardy Kč

7.4.2011 07:21, Zdroj: ČTK

Škoda Electric, jeden z největších světových výrobců trolejbusů, podepsala v úterý s jihokorejskou firmou Hyundai Rotem kontrakt za dvě miliardy korun. Člen skupiny Hyundai Motor Group nakoupí od plzeňských strojíren kompletní elektrické a mechanické pohony včetně řídicí elektroniky pro 80 elektrických lokomotiv určených pro turecké dráhy. Jde o dosud největší exportní zakázku firmy, řekl dnes ČTK šéf Škody Electric Jaromír Šilhánek.

"Zvítězili jsme v konkurenci sedmi světových firem. První dodávka bude v červnu 2012, poslední v červenci 2014. Nově vyvíjené lokomotivy, určené především pro nákladní dopravu, budou provozovat Turecké státní dráhy TCDD," dodal. Kompletní pohony včetně výkonové a řídicí elektroniky budou sloužit pro elektrická vozidla vyráběná v Jižní Koreji a následně v Turecku.

Díky novému kontraktu počítá podnik s nárůstem počtu zaměstnanců o desetinu na téměř 800. Tržby Škody Electric, které loni dosáhly 2,7 miliardy korun, by měly podle Šilhánka v letech 2013 a 2014 atakovat pět miliard korun, nejen díky dodávce pro Hyundai.

"Škoda Electric postoupila ze středoevropské soutěže do ligy mistrů. Dodá high technologii, která tvoří srdce, svaly a plíce, aneb to, co dělá lokomotivu lokomotivou," dodal ředitel. Z celkové ceny vozidla budou tvořit dodávky z Plzně 40 procent.

Pro Škodu Electric je to od roku 2006 už třetí kontrakt s Hyundai Rotem, první dva byly podle technického ředitele Ladislava Sobotky v řádu stovek milionů korun. Šlo o dodávky kompletní elektrovýzbroje pro lehká kolejová vozidla pro Istanbul. Nyní podnik vyrábí výzbroje pro městské vlaky bez obsluhy pro třetí největší jihokorejské město Incheon.

Hyundai Rotem spolupracuje při výrobě lokomotiv pro jiné projekty s firmami Toshiba nebo Siemens. Nová lokomotiva Hyundai Rotem s elektrickým pohonem Škoda Electric porazila v tendru kanadský Bombardier, italský Ansaldo Breda i několik ambiciózních výrobců z Číny. "Dodávky takto strategického významu, které zásadním způsobem rozhodují o kvalitě a spolehlivosti lokomotiv s životností desítky let, nevyhrává jen cena, ale i technické řešení, komplexnost služeb, reference z jiných projektů a v neposlední řadě i důvěra zákazníka ve firmu a její zaměstnance," uvedl ředitel. Podle něj k úspěchu přispěla i dokončovaná výroba 20 lokomotiv Škoda 109 E, vyráběných Škodou Transportation pro České dráhy.

Škoda Electric, výrobce elektrických pohonů a trakčních motorů pro lokomotivy, příměstské vlakové jednotky, metro, trolejbusy, tramvaje, důlní vozidla, loni utržila 2,7 miliardy Kč, meziročně vinou hospodářské krize o 400 milionů korun méně. Zhruba 45 procent tvořil export. Podnik vyrobil a dodal 105 trolejbusů, nejvíce do Sofie a Říma. Trvale zisková firma loni inkasovala za trolejbusy 40 procent tržeb, za trakční motory a elektrické pohony shodně po 30 procentech.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (38.1 + 48.2) *

Zpět na přehled