Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 25. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Sklářskou školu v Kamenickém Šenově převezme v září stát

Sklářskou školu v Kamenickém Šenově převezme v září stát

Sklářskou školu v Kamenickém Šenově převezme v září stát

29.3.2011 20:30, Zdroj: ČTK

Sklářskou uměleckou školu v Kamenickém Šenově na Českolipsku převezme od 1. září bezúplatně stát. Na jednání zastupitelstva Libereckého kraje o tom dnes informoval ministr školství Josef Dobeš (VV). Škola je podle něj první ze zhruba osmi či devíti, které jsou tzv. rodinným stříbrem a měl by je převzít stát. Svým rozhodnutím ministr zachránil školu před plánovaným sloučením se sklářskou školou v nedalekém Novém Boru. 
 

    Dobeš připustil, že rozhodnutí převzít školu do vlastnictví státu je nekoncepční. "Dlouho jsem váhal, zda je možné udělat výjimku, je ale potřeba zachránit školy, o které bychom mohli nenávratně přijít," zdůraznil Dobeš. To je podle něj případ třeba i Rybářské školy ve Vodňanech, zahradnické školy ve Valticích nebo školy na výrobu hudebních nástrojů na Šumavě. Stát je podle něj připraven školy převzít a hájit jejich zájmy, třeba tím, že neumožní otevřít konkurenční školy. 
 

    Z ekonomického hlediska je škola neudržitelná, připustil Dobeš. Ale i proto by ji podle něj měl převzít stát, který je schopen financování zajistit. Jinak by se podle něj mohlo opakovat to, co se stalo třeba v Itálii, kde v minulosti podobně o sklářskou tradici nenávratně přišli. "Pokud se se zastupitelstvem dohodneme na převzetí školy v Kamenickém Šenově, musíme najít prostředky na její financování v rozpočtu ministerstva," řekl Dobeš. Potřeba podle něj bude zhruba deset milionů korun, které chce ušetřit na úřednících i na organizacích ministerstva. 
 

    Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská v Kamenickém Šenově je se svou více než 150letou tradicí nejstarší sklářskou školou v Evropě. Dlouhodobě se ale potýká s nedostatkem žáků a vysokými náklady. Naplněna je zhruba ze 40 procent. Loni ji navštěvovalo 70 žáků, letos jich je ve čtyřech ročnících 62. 
 

   Podle náměstka libereckého hejtmana pro školství Radka Cikla(ČSSD) musel Liberecký kraj už v minulých letech škole přidávat další peníze na platy učitelů. Dalších 60 milionů korun by bylo třeba na rekonstrukci školy. Kvůli napjatému rozpočtu ale kraj další dotace odmítá. Škola v Novém Boru, do níž se měli studenti z Kamenického Šenova stěhovat, také není naplněna, je ale v lepším stavu. 
 

    Sloučení sklářských škol je součástí návrhu školské reformy, kterou dnes mělo projednat liberecké zastupitelstvo. Náměstek hejtmana pro školství ho ale stáhl s tím, že se o něm bude dál jednat. Podle informací ČTK neměl dnes velkou šanci na úspěch, protože ho odmítli podpořit zastupitelé z opoziční ODS i Starostů pro Liberecký kraj, nelíbí se ale ani některým zastupitelům z ČSSD a KSČM. 
 

    Kontroverzní návrh především počítá s omezením víceletých gymnázií, se slučováním některých škol a rušením oborů, které si navzájem konkurují. Změny by se měly dotknout více než dvou třetin středních škol v kraji. Podle školského odboru je nutné snížit kapacitu středních škol, pokud ho kraj neprovede, bude v letech 2011 až 2014 potřebovat na dofinancování středních škol 521 milionů korun. Žáků středních škol totiž ubývá a příspěvek státu je rok od roku nižší. Peníze na dofinancování bude muset kraj najít ve vlastním rozpočtu, který je už tak dost napjatý. 
 

    Už letos je dotace na školství v Libereckém kraji o 44 milionů korun nižší, než byla ta loňská. Školy proto dostanou méně peněz. Pokud se něco nezmění, čekají je ale v příštím roce ještě větší potíže. Kraj dostane podle odhadů o 116 milionů na školství méně a v roce 2013 až o 180 milionů méně. Chybějící peníze bude muset kraj dodat, peníze pak budou chybět na investice do škol nebo do sociální oblasti. Vážně ohroženy jsou přitom zejména odborné školy a učňovské obory, o jejichž absolventy má ale trh práce největší zájem. Zastupitelstvo by se mělo k návrhu vrátit v dubnu.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (48.8 + 18.4) *

Zpět na přehled