Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je úterý 19. 2. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Šiška a Hojer z ministerstva práce opět stanuli před soudem

Šiška a Hojer z ministerstva práce opět stanuli před soudem

Šiška a Hojer z ministerstva práce opět stanuli před soudem

16.12.2014 12:01, Zdroj: ČTK

Praha - Někdejší první náměstek ministerstva práce Vladimír Šiška i bývalý šéf tamního odboru informatiky Milan Hojer dnes u pražského městského soudu zopakovali, že necítí vinu v kauze údajného úplatku ve formě přidělení veřejné zakázky pro firmu Oksystem. Soud je původně za vydírání poslal na šest a pět let do vězení. Odvolací soud ale tento rozsudek zrušil, a soud se tak musí případem zabývat znovu.

Kvůli Šiškovu stíhání rezignoval v říjnu 2012 jeho nadřízený, ministr Jaromír Drábek (TOP 09).

Softwarová společnost OKsystem pro ministerstvo práce dlouhodobě zajišťovala čtyři rozsáhlé informační systémy. Ministerstvo se však v roce 2011 bez vypsání výběrového řízení dohodlo s jiným dodavatelem - společností Fujitsu Technology Solutions. OKsystem v tom spatřoval rozpor se zákonem o veřejných zakázkách, a proto se obrátil na antimonopolní úřad.

Šiška a Hojer podle spisu žádali od jednatele firmy OKsystem stažení stížnosti na ministerstvo u antimonopolního úřadu, za což měla firma získat zakázku v hodnotě nejméně 100 milionů korun. V opačném případě by prý zakázku nedostala. Jednatel firmy jejich postup ohlásil policii.

Bývalí vysoce postavení úředníci ministerstva dnes odmítli, že by se snažili počítačovou firmu vydírat nebo podplácet. Prohlásili, že mají čisté svědomí.

Podle Šišky se s firmou vyjednávalo, aby se urovnaly vztahy mezi ministerstvem a společností, jež se snažila stížností uhájit postavení monopolního dodavatele systémů pro ministerstvo. "To jednání jsem považoval za velmi standardní," řekl Šiška. Hojer zase uvedl, že pouze plnil své pracovní úkoly.

Obžaloba Šišku s Hojerem viní ze zneužití pravomoci úřední osoby a z podplacení formou přidělení veřejné zakázky, za což jim hrozí pět až 12 let vězení. Soud původně jejich jednání přehodnotil na vydírání, u kterého je stejná trestní sazba. Pražský vrchní soud vrátil případ k novému projednání, protože městský soud na překvalifikování případu obžalované včas neupozornil u dřívějšího procesu a ti se pak podle toho nemohli hájit. Soud se při novém projednání případu musí také více zabývat tím, jaká škoda údajně vznikla.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (7.6 + 30.1) *

Zpět na přehled