Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pondělí 20. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » SFDI příští rok dostane z rozpočtu 37 mld. Kč, víc než letos

SFDI příští rok dostane z rozpočtu 37 mld. Kč, víc než letos

SFDI příští rok dostane z rozpočtu 37 mld. Kč, víc než letos

21.7.2011 09:07, Zdroj: ČTK

Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) v příštím roce dostane ze státního rozpočtu 37 miliard korun, tedy o čtyři miliardy korun více než letos. Je tak splněna podmínka koaliční smlouvy, aby tento objem neklesl, řekl dnes po jednání vlády premiér Petr Nečas (ODS). Ministr dopravy Pavel Dobeš (VV) je ale nadále nespokojen s prostředky pro svůj resort, kterému je v jeho kapitole na příští rok vyčleněno 20,8 miliardy korun. To jsou zhruba dvě třetiny toho, co sliboval původní výhled, uvedl Dobeš.

Dobeš chce nadále hledat rezervy v ostatních rozpočtových kapitolách. "Celkové snížení rozpočtu pro rok 2012 nese jen a jen ministerstvo dopravy," uvedl. Podle něj by se na škrtech měly podílet všechny resorty stejným dílem. Rezervy pro navýšení financování dopravy navrhuje hledat například u ministerstva vnitra, obrany a zemědělství a debatu o narovnání podílu na úsporách chce zahájit ještě během srpna.

Škrtat je podle Dobeše nutné, ale zároveň je prý potřeba dodržet koaliční dohodu o snižování rozpočtového schodku. Už při přípravě letošního rozpočtu v minulém roce podle něj nesla doprava zátěž 43 procent všech škrtů. Podle současného návrhu ministerstvo dopravy opět nese nejvýznamnější podíl úspor ze všech resortů, poznamenal.

SFDI získává vedle peněz z národních zdrojů také prostředky z výběrů mýtného a z unijních dotačních programů. Finance jdou na výstavbu a opravy dopravní infrastruktury. Ministerstvo bude potřebovat mimo jiné peníze na pokrytí závazků části výstavby, na kterou stát v minulých letech uzavřel smlouvy a pro niž není zajištěno financování. Celková výše těchto závazků podle ministerstva dopravy činí 29 miliard korun.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (33.3 + 14.9) *

Zpět na přehled