Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pátek 23. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Sever Čech odstraňuje následky záplav, potíže na Ploučnici

Sever Čech odstraňuje následky záplav, potíže na Ploučnici

Sever Čech odstraňuje následky záplav, potíže na Ploučnici

10.8.2010 07:40, Zdroj: ČTK

Na severu Čech, který o víkendu zasáhly ničivé povodně, dnes druhým dnem pokračovala likvidace jejich následků. Ztěžovaly ji problémy s dodávkami elektřiny a plynu, nedostatek pitné vody, zničené komunikace a déšť, který dnes ráno znovu zasáhl Liberecko. Voda tam ale postupně ustupovala. Odpoledne kulminovala na Děčínsku na svém dolním toku Ploučnice, evakuace ale nebyla nutná.

Povodně si vyžádaly tři oběti, několik lidí je pohřešováno, způsobily miliardové škody. Vláda dnes uvolnila na pomoc Liberecku 40 milionů korun, o dalších 300 a 350 milionech pro postižené regiony rozhodne ve středu. Na pomoc stát pošle také až 1000 vojáků, teď je jich na severu Čech přes 500.

V Benešově nad Ploučnicí na Děčínsku dnes ráno vystoupala hladina Ploučnice o dva centimetry nad stav extrémního ohrožení, pomalu klesat začala až po čtyřech hodinách. Na většině míst se udržela v korytě a nad Benešovem už voda pomalu opadá. Hasiči proto mohli upustit od evakuace.

Podle odhadů ústeckého krizového štábu způsobila víkendová velká voda na Děčínsku škodu až za miliardu korun. Zasaženo bylo 1224 domů, 85 mostů a více než 60 silnic. Bez proudu nadále zůstávají desítky domácností, mnohde neteče pitná voda. Uzavřeno bylo po celý dnešek Hřensko, kde voda napáchala škody až 100 milionů korun. V Ústí nad Labem si dnes stoupající hladina Labe vynutila uzavření Přístavní ulice a v centru města zkolabovala doprava. Na Děčínsku jsou uzavřené dvě železniční trati. Vlaky nejezdí mimo jiné mezi Velkým Březnem a Boleticemi nad Labem po pravém břehu Labe mezi Ústím a Děčínem.

Odhady škod po povodni zvýšil Liberecký kraj - mluví o čtyřech miliardách korun, to je v porovnání s víkendem dvojnásobek. Na miliardu odhadlo škody Povodí Labe. Kraj dnes ráno znovu zasáhla bouřka se silným deštěm, ale voda postupně opadala. Hejtman Stanislav Eichler oznámil, že na bezprostřední likvidaci škod, pitnou vodu a jídlo, pohonné hmoty a provizorní opravy cest kraj rychle potřebuje 30 milionů korun. Využije peníze, které dnes uvolnila vláda.

Liberecký kraj se nyní zaměřuje na opravu komunikací - nutně potřebuje dva mosty: pro Višňovou a do Cvikova. Místním obyvatelům pomáhají vojáci, jsou hlavně na Frýdlantsku a v oblastech Chrastavy a Hrádku nad Nisou. Kraj chce využít i nezaměstnané. V nemocnici ve Frýdlantu museli zhruba po roce znovu otevřít porodnici. Kvůli záplavám byla dnes uzavřena Přírodní rezervace Peklo nedaleko České Lípy.

Rozvodněné řeky hrozily i na jihu Čech, hladiny toků tam ale klesají. I když v povodí několika řek platil o víkendu stav ohrožení, nenapáchaly dosud vážné škody. Zásadní roli sehrál rybník Rožmberk, ve kterém třeboňští rybáři dokázali zpomalit povodňovou vlnu. Rybník už se podle ředitele Rybářství Třeboň Jana Hůdy ale plní. Do přelivu schází půl metru. Odtéká z něj nyní kolem šesti metrů kubických vody. Rybáři by chtěli odtok zvýšit až ke 30 kubíkům. Rozhodovat o tom bude v podvečer povodňová komise.

Podle odhadu ministerstva zemědělství způsobily záplavy na státním vodohospodářském majetku škody za 1,5 miliardy a v zemědělství 30 až 50 milionů korun. Lesy ČR odhadují škody v severních a východních Čechách na nejméně 200 milionů. Pojišťovny očekávají desetitisíce škod v celkové hodnotě mnoha set milionů korun. Pojišťovací ústavy evidují první tisíce pojistných událostí, likvidátoři začali řešit první případy. Na severu Čech zůstává mimo provoz přes 3200 pevných linek nebo internetových přípojek ADSL.

Česká pošta musela v severních Čechách uzavřít pobočky v Bílém Kostele nad Nisou, Dětřichově u Frýdlantu, Horní Polici a Jezvé. Záplavy zkomplikovaly zásobování obchodů, prodejny ale zůstaly otevřené, v některých našli dočasné útočiště lidé, které voda odřízla od domova. Antimonopolní úřad dnes upozornil, že obce a kraje mohou v době záplav objednávat firmy na odstraňování škod rychleji, než za standardní situace vyžaduje zákon o veřejných zakázkách.

Asociace krajů chce premiérovi Petru Nečasovi navrhnout, aby povodňové škody vzniklé na krajském majetku stát hradit do 100 procent, stejně jako je tomu u obecního majetku. Kraje navíc chtějí požadovat vznik zajišťovacího fondu určeného speciálně na přírodní katastrofy, z něhož by se hradily způsobené škody.

Ze záplav se vzpamatovávají i oblasti Německa a Polska sousedící se severem Česka. V Polsku utonuli tři lidé, stejný počet obětí hlásí i Německo.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (25.7 + 19.0) *

Zpět na přehled