Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 25. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Senátní školský výbor podpořil zrušení státních maturit

Senátní školský výbor podpořil zrušení státních maturit

Senátní školský výbor podpořil zrušení státních maturit

28.10.2010 20:46, Zdroj: ČTK

Senátní školský výbor podpořil úplné zrušení projektu státních maturit, který chce vláda spustit na jaře příštího roku. ČTK to řekl předseda výboru Jaromír Jermář (ČSSD). Zrušení projektu navrhl dlouhodobý kritik státních maturit, senátor ČSSD a náměstek středočeského hejtmana Marcel Chládek. Projekt pokládá za "značně předražený, netransparentní a nepřipravený", s čímž se ztotožňovali už při prvním kole projednávání návrhu i mnozí senátoři z vládních stran.

Senát jako celek se bude návrhem zabývat asi až v povolebním složení, v němž bude mít ČSSD většinu. Na programu zahájené říjnové schůze horní komory, která bude pokračovat třetího listopadu, návrh zatím není. Právě termín případného schválení novely Senátem by mohl být klíčový pro její celkové přijetí, a tím zastavení projektu. Po Senátu by se návrhem zabývala ještě vláda a sněmovna, v níž má většinu vládní koalice.

Ministerstvo školství zatím pokračuje v realizaci projektu, před třemi týdny provedlo generální zkoušku na státní maturity. Ministr školství Josef Dobeš (VV) po jejím skončení uvedl, že generálka měla hladký průběh. Do termínu ostrých maturit chce odstranit některé administrativní složitosti. Obtížnost testů se podle Dobeše měnit nebude, ředitelé středních škol a učitelé by měli získat větší podíl na organizování maturit.

Ministr slíbil do budoucna posílat zadání do škol elektronicky, což by ušetřilo nejvíce kritizované náklady za rozvoz materiálů dopravními firmami. Pro příští rok to už změnit nelze kvůli smlouvám s dopravci podepsaným na čtyři roky a hrozbě "neskutečného penále", jak uvedl Dobeš. Připomenul, že dodatky ke smlouvám snížil cenu za rozvoz z 240 milionů korun o 62 milionů korun.

První studenti mají příští rok maturovat v režimu státních maturit povinně z českého jazyka a volitelně z cizího jazyka, či matematiky. Další předměty se mají podle současného plánu přičlenit následující rok. Dobeš však bude usilovat o to, aby se systém státních maturit jen pro dva základní předměty u každého studenta zafixoval a fungoval několik let beze změny.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Známka: 2.33, počet hlasů: 3.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (37.3 + 32.8) *

Zpět na přehled