Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 22. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Senátní podvýbor prověří postup policie při a po zadržení Nagyové

Senátní podvýbor prověří postup policie při a po zadržení Nagyové

Senátní podvýbor prověří postup policie při a po zadržení Nagyové

18.7.2013 15:32, Zdroj: ČTK

Praha - Senátní podvýbor pro lidská práva chce prověřit postup policie při a po zadržení někdejší nejbližší spolupracovnice expremiéra Petra Nečase (ODS) Jany Nagyové, jak jej popsala v dopise předsedovi Jiřímu Čunkovi (KDU-ČSL) její dcera Nikola. Čunek už požádal olomouckého vrchního státního zástupce Iva Ištvana, aby mohl spolu s dalším členem Janu Nagyovou navštívit ve vazbě a informace si u ní ověřit. Vyjádření policejního prezidia ČTK shání.

"Je potřeba se podívat na zacházení, jestli opravdu jí (Nagyové) nedovolili spát, jestli opravdu se nemohla převléct, nedostala základní hygienické potřeby, to musíme zkonzultovat s ní. U toho dcera nebyla," řekl dnes ČTK Čunek, který předpokládá, že státní zástupce by mohl o návštěvě rozhodnout zhruba do deseti dnů.

Dcera Nikola v dopise, jenž zveřejnily některé zpravodajské servery, označuje postup policie za neadekvátní, arogantní uplatnění moci, které mělo za cíl její matku ponížit, zlomit a připravit o lidskou důstojnost. Stěžuje si na způsob domovní prohlídky a chování policistů při ní, na to, že Jana Nagyová mohla spát během dvou dnů v cele předběžného zadržení prý jen tři hodiny, i na to, že se nemohla umýt, vyčistit si zuby nebo se převléci.

"Pokud se zjistí, že je to pravda, tak je to dramatické proto, že vše bylo pod dozorem vrchního státního zastupitelství. Tedy ti, kteří mají dbát na dodržování zákona, byli benevolentní k jeho nedodržování," soudí Čunek. "Když si policie dovolí v tak známém a sledovaném případu porušovat základní lidská práva zadržených, z pohledu zákona nevinných lidí, jak se asi chová k zadrženým, kteří jsou pro společnost bezejmenní?," tázal se senátor.

V případě, že by informace potvrdily, výbor by chtěl podle Čunka záležitost prodebatovat s policejním ředitelem Martinem Červíčkem a chtěl by působit jako supervize nad prověřováním. Mohl by prý případně navrhnout i změny v příslušném zákonu.

Informace Nikoly Nagyové se netýkají pozdější vazby, na což poukazuje v tiskové zprávě také vazební věznice v Ostravě. Její mluvčí Marie Bílková uvedla, že všichni obvinění jsou při nástupu seznámeni s právy a povinnostmi, mají přístup k základním hygienickým potřebám a možnost pravidelné výměny civilního oblečení. "Zaměstnanci Vězeňské služby se ke všem obviněným chovají standardně a korektně, v souladu se zákonem o výkonu vazby a souvisejícími předpisy," píše se v tiskové zprávě.

Nagyová je ve vazbě kvůli případu takzvaných trafik pro tři exposlance ODS. V jiné kauze nechala podle žalobců nezákonně sledovat prostřednictvím Vojenského zpravodajství Nečasovu manželku Radku a dva pracovníky úřadu vlády.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (18.6 + 16.4) *

Zpět na přehled