Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 22. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Senát má řešit ombudsmana, státní maturity a podíly v družstvech

Senát má řešit ombudsmana, státní maturity a podíly v družstvech

Senát má řešit ombudsmana, státní maturity a podíly v družstvech

25.8.2010 08:57, Zdroj: ČTK

Školní rok přinese dětem i učitelům mnoho změn, kromě nových předmětů čeká některé prvňáčky i nové školní písmo. Před středoškoláky jsou zase nové státní maturity. Podle školního psychologa Miroslava Hudce je právě nyní ideální čas začít děti připravovat na blížící se začátek školního roku a s ním spojené povinnosti. Nejvíc strachu si asi užijí prvňáčci, rodiče by je měli připravovat na vstup do školy v průběhu posledního předškolního roku.

Od září se mohou děti ve škole setkat s novými předměty - etickou, filmovou nebo taneční výchovou. V etice by měli kantoři dětem vštípit základní morální hodnoty a naučit je, jak se mají slušně, avšak asertivně chovat ke svému okolí. Taneční výchova má děti naučit vyjadřovat pocity pohybem, ve filmové výchově by zase děti měly tříbit své umělecké cítění a vyzkoušet si práci s audiovizuální technikou. Předměty však nejsou povinné, školy o jejich zařazení rozhodují samy.

Na 40 základních školách po celé republice se od tohoto školního roku začnou prvňáčci učit psát novým typem školního písma Comenia Script. Písmena se při psaní spojují jen částečně, podle autorky písma Radany Lencové je nové písmo jednodušší a čitelnější. Projekt se bude dva roky ověřovat. Pokud se osvědčí, bude školám nabídnut jako alternativa ke klasické výuce psaní.

Středoškoláky čeká úplně nová zkouška dospělosti. Státní maturity, které příští rok odstartují, se budou až na zkoušky z češtiny a cizího jazyka dělat celé jen formou písemného testu. Student se tak výsledek nedozví hned, ale až po zpracování zkušební dokumentace. Už v říjnu si budoucí maturanti vše nanečisto vyzkouší při velké maturitní generálce.

Nadcházející školní rok je zřejmě také posledním, kdy žáci pátých a devátých tříd nebudou muset skládat srovnávací zkoušky. Nový ministr školství Josef Dobeš (VV) chce srovnávání na konci prvního a druhého stupně základních škol zavést už za rok.

Konec prázdnin a začátek povinností mohou nést některé děti těžce. "Dítě by si mělo o prázdninách hlavně odpočinout, ale už tak týden, 14 dní před nástupem do školy by se na to mělo začít trochu připravovat," řekl psycholog Hudec. Školáci, kteří si v létě zvykli ponocovat, by tak měli pomalu najet na "školní" režim a začít chodit dřív spát i dřív vstávat. Zároveň by si měly děti už prolistovat nové učebnice a osvěžit si v paměti některé školní znalosti.

Nejcitlivěji se prý ale musí postupovat s prvňáčky, kterým poprvé v životě začínají povinnosti. Rodiče by je proto měli průběžně připravovat na to, že některé věci budou muset dělat, i když se jim nechce. Dobré je prý dávat předškolákovi malé úkoly, které musí splnit, třeba uklidit a umýt si po jídle nádobí. Zároveň je podle školního psychologa zbytečné učit dítě číst a psát ještě před nástupem do školy, pokud o to samo neprojevuje zájem, a raději jej nechat užít si poslední úplně bezstarostnou část dětství.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (44.7 + 45.2) *

Zpět na přehled