Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 24. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Senát má firmu k zajištění kontroly financování volby prezidenta

Senát má firmu k zajištění kontroly financování volby prezidenta

Senát má firmu k zajištění kontroly financování volby prezidenta

30.5.2013 17:40, Zdroj: ČTK

Praha - O zajištění kontroly financování prezidentských kampaní kandidátů letošní volby prezidenta se postará společnost Vortal Connecting Business CZ. Firma má vybrat auditora, který kontrolu provede. Kancelář Senátu už s ní podepsala smlouvu. ČTK o tom dnes informovala senátní tisková tajemnice Eva Davidová s tím, že výsledky auditu by měly být k dispozici do konce srpna.

Firma dostala na starosti komplexní organizační zajištění zadavatelských činností spojených se zakázkou na audit veškerého účetnictví kandidátů na funkci prezidenta republiky. Vybraný auditor pak má prověřit volební účetnictví adeptů na funkci hlavy státu podle podkladů, které dodali senátnímu mandátovému a imunitnímu výboru.

Auditor má mimo jiné prověřit, zda volební výbory jednotlivých kandidátů splnily své povinnosti ohledně nakládání s finančními prostředky na volebních účtech. Zaměřit se má i na dodržení lhůt, které v souvislosti s financováním volební kampaně pro ně vyplývaly ze zákona. Členové senátního výboru už dali najevo, že za porušení zákona zřejmě označí to, že mu týmy Miloše Zemana a Jana Fischera nepředložily uzavřené vyúčtování svých kampaní. Jako jediní z devíti kandidátů totiž ještě po termínu spláceli své závazky a přijímali příspěvky na své volební účty.

Auditor má také zjistit, zda peníze na volebních účtech měly řádně uvedené sponzory. Právě nezveřejnění některých dárců bylo vytýkáno Zemanovu týmu. Audit má rovněž prošetřit, zda veškeré výdaje na volební kampaň byly hrazeny z volebního účtu a jestli peníze na něm sloužily výhradně k tomuto účelu. Také Zemanův tým čelil podezření, že kampaň zvoleného prezidenta byla odděleně financována Stranou práv občanů - zemanovců (SPOZ) a partnerským občanským sdružením Přátelé Miloše Zemana.

Mandátový a imunitní výbor po provedení auditu, na které bude mít auditor 60 dnů od podpisu smlouvy, jeho výsledky zveřejní. Výbor kromě vypracování zprávy žádné další kompetence nemá. Definitivně by o porušení kampaně rozhodoval Městský soud v Praze, pokud by se na něj obrátil některý z kandidátů.

Kontrolu formou auditora zvolili senátoři kvůli tomu, že na prověření účetnictví neměli sami kapacitu. Podle serveru lidovky.cz se jim nabídly tři firmy. Za audit chce Senát zaplatit méně než dva miliony korun.

Společnost Vortal Connecting Business CZ pomáhá komerčním firmám, státním organizacím i samosprávě optimalizovat nákupní a logistické procesy. Provozuje e-tržiště vortalGOV, zadavatelům veřejných zakázek nabízí jejich kompletní vypsání i vyhodnocení. Služeb skupiny Vortal využívá mimo jiné ministerstvo vnitra.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (8.9 + 33.9) *

Zpět na přehled