Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 18. 7. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Šéfem Sněmovny je Hamáček, Kalousek neuspěl při volbě zástupce

Šéfem Sněmovny je Hamáček, Kalousek neuspěl při volbě zástupce

Šéfem Sněmovny je Hamáček, Kalousek neuspěl při volbě zástupce

27.11.2013 19:48, Zdroj: ČTK

Praha - Předsedou Sněmovny se stal Jan Hamáček z ČSSD. V tajné volbě dostal 195 ze 198 hlasů, oznámil předseda volební komise Martin Kolovratník (ANO). Pětatřicetiletý Hamáček, který působil na konci minulého volebního období ve funkci místopředsedy komory, byl jediným kandidátem. Post předsedy přebírá po Miroslavě Němcové z ODS, která dolní komoru vedla v předchozím volebním období. Hamáčkovi v dopise gratuloval prezident Miloš Zeman.

Na Hamáčkově volbě se dohodly strany vyjednávající o vládní koalici - ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL. Sociálnědemokratický kandidát ale dostal hlasy od poslanců i z dalších stran. Otevřeně mu vyjádřily podporu kluby TOP 09 a Starostů a ODS.

Hamáček v projevu poděkoval Němcové za práci v minulém volebním období a poslancům za důvěru. "Funkci přijímám s pokorou," uvedl. Ačkoli je sněmovní sál často svědkem ostré výměny názorů, Hamáček, jak řekl, by rád přispěl k toleranci a spolupráci. Sněmovna by měla být konstruktivní dílnou, v níž se budou přijímat zákony ku prospěchu občanů, podotkl. Chtěl by taky zlepšit vnímání Sněmovny ve společnosti a přispět k dobrému jménu České republiky v zahraničí.

Na pozdější tiskové konferenci vyjádřil přesvědčení, že je možné ještě letos schválit státní rozpočet. Sněmovna by se k němu, pokud vše půjde dobře, mohla prý v prvním čtení dostat na své třetí schůzi 11. prosince.

Pokud by se novému předsedovi Sněmovny do rukou dostala žádost o vydání poslance k trestnímu stíhání, jak se v uplynulém volebním období stalo několikrát, velmi pečlivě by se prý snažil získat co nejvíce informací. "Rozhodně bych to rozhodnutí asi nedělal v řádu minut," řekl.

Hamáčkovi již pogratuloval prezident Zeman. "Chtěl bych zejména ocenit téměř jednomyslnou shodu poslanců při Vaší volbě. Doufám, že v budoucnosti budeme dobře spolupracovat," napsal. Informaci zveřejnil Pražský hrad.

"Jan Hamáček je výrazná konsenzuální osobnost a já pevně věřím, že teď politika Poslanecké sněmovny a její obraz navenek se výrazným způsobem zlepší už kvůli tomu, že předseda má takto silný mandát od všech stran zastoupených zde ve Sněmovně," řekl novinářům šéf klubu TOP 09 a Starostů Petr Gazdík. Za dobrý signál pokládá Hamáčkovu volbu i šéf KSČM Vojtěch Filip.

Hamáček se zvolením stal třetím nejvyšším ústavním činitelem. Má taky jeden ze sedmi klíčů od českých korunovačních klenotů. "Ano, již proběhlo protokolární předání všech náležitostí včetně klíče číslo pět od korunovačních klenotů," řekl odpoledne novinářům. Němcová mu předala i některé sněmovní dokumenty, například pamětní knihu.

 

Místopředsedy Sněmovny Jermanová, Bělobrádek a Filip

Místopředsedy Sněmovny se dnes stali Jaroslava Jermanová (ANO), Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) a Vojtěch Filip (KSČM). Uspěli už v prvním kole tajné volby. Do následného druhého kola postoupili Tomio Okamura (Úsvit) a Miroslav Kalousek (TOP 09). Čtvrté křeslo zástupce předsedy zůstalo i po něm neobsazené, ani jeden z kandidátů nezískal dostatečný počet hlasů. Oznámil to předseda volební komise Martin Kolovratník (ANO). Už v prvním kole z volby vypadla kandidátka ODS, bývalá předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová.

Volba neúspěšným druhým kolem prozatím skončila. Další volba by se mohla uskutečnit na příští schůzi, uvedl nový předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD). Do ní by strany navrhovaly kandidáty znovu.

Kalousek se již o funkci ucházet nebude. "Určitě ne. Pokud vám toto auditorium sdělí svůj postoj k vaší nominaci, tak nemá cenu se tam dále prolamovat," řekl ČTK a Lidovým novinám. "Je naprosto zřejmé, že političtí soupeři chtějí udělat všechno pro to, abych neměl přednostní právo slova v parlamentní diskusi. Já bych je chtěl ujistit, že tímto způsobem mě umlčet nejde, a že o tom Sněmovnu ubezpečím," prohlásil.

Podle některých zdrojů by se Kalousek mohl stát předsedou poslaneckého klubu, čímž by také získal přednostní právo. "Nebudeme předbíhat další kroky," uvedl k této možnosti.
V prvním kole volilo 198 poslanců, osm hlasů bylo neplatných. Nejvíce hlasů dostali Jermanová a Filip, a to shodně 151. Bělobrádka zaškrtlo 133 poslanců.

"Samozřejmě, že mám velkou radost a přijímám to s velkou pokorou. Je to velká výzva, ale myslím, že to půjde dobře," řekla novinářům Jermanová. "Vážím si důvěry a evidentně byly dodrženy dohody, takže jsem tomu rád," podotkl Bělobrádek.

Okamura obdržel v prvním kole 76 hlasů, Kalousek 62. Pro Němcovou hlasovalo 53 poslanců, podle sněmovních pravidel do druhé kola nepostoupila.

Ve druhém kole hlasovalo 193 poslanců. Okamura dostal 75 hlasů, Kalousek o dva méně.
"Pokud se mě ptáte na můj osobní pocit, tak nikdo rád neprohrává, ale nakonec jsem si to musela srovnat v hlavě, že mým vítězstvím je těch téměř 30.000 preferenčních hlasů, což je více než tady ti, co mi hlasy nedali," řekla ke svému výsledku Němcová. Je prý pyšná na to, že za jejího vedení Sněmovny komunisté ve vedení komory nebyli.

Zvolení Jermanové a Bělobrádka se očekávalo na základě dohod mezi ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL, které vyjednávají o vládní koalici.

Při dnešním jednání poslanců už podruhé zasedl mandátový a imunitní výbor. Konstatoval, že se Miloslav Bačiak z hnutí ANO vzdal mandátu, který naopak vznikl Janu Sobotkovi. Sobotka dnes nebyl přítomen a ve čtvrtek by měl oznámit, zda poslanecký mandát přijme. Hnutí ANO ho vyzvalo, aby se jej kvůli dluhu na daních a zdravotním pojištění vzdal.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (8.8 + 34.7) *

Zpět na přehled