Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 19. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Šéf žalobců nejdřív rozhodne o stížnostech, pak o dalším postupu

Šéf žalobců nejdřív rozhodne o stížnostech, pak o dalším postupu

Šéf žalobců nejdřív rozhodne o stížnostech, pak o dalším postupu

17.7.2013 10:12, Zdroj: ČTK

Brno - Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman chce nejprve rozhodnout o stížnostech proti zahájení trestního stíhání, které podali všichni obvinění v trestní kauze Nagyová. Teprve poté rozhodne o dalším postupu. Do té doby se nebude k případu vyjadřovat, řekla dnes ČTK Zemanova mluvčí Helena Markusová.

Expremiér Petr Nečas (ODS) po úterním rozhodnutí Nejvyššího soudu požadoval okamžité odebrání kauzy Vrchnímu státnímu zastupitelství v Olomouci. Ministryně spravedlnosti Marie Benešová by podle něj okamžitě měla podat návrh na kárné řízení se státními zástupci Ivo Ištvanem a Rostislavem Bajgerem. Nečas také řekl, že pokud jsou Ištvan a Bajger "čestní muži", měli by rezignovat sami. To ale Ištvan odmítl.

Stížnosti obviněných proti postupu olomouckého zastupitelství leží u NSZ od 2. července. Zeman je podle Markusové nyní studuje, má k dispozici i spisový materiál. Než stížnosti vyřeší, nechce poskytovat žádné komentáře. "Pak učiní všechny kroky, které předpokládá zákon, a bude informovat veřejnost," uvedla Markusová.

Nejvyšší soud v úterý vyjmul exposlance ODS Petra Tluchoře, Ivana Fuksu a Marka Šnajdra z pravomoci policie, žalobců a soudů. Důvodem je imunita, která podle soudu kryje i různé politické dohody a kompromisy učiněné v době, kdy zákonodárci působili v Poslanecké sněmovně. Ještě v úterý večer se Tluchoř, Fuksa a Šnajdr dostali z vazby na svobodu. Podle Ištvana však lze pokračovat ve stíhání i po zásahu Nejvyššího soudu.

Exposlanci se po rebelii proti vedení své strany vzdali poslaneckého mandátu. Umožnili tak schválení daňového balíčku bývalé vlády Petra Nečase, která s ním spojila hlasování o důvěře. Fuksa a Šnajdr poté získali funkce v dozorčích radách státem vlastněných firem. Policie v tom spatřovala formu korupce.

V dalších větvích téže kauzy policie vyšetřuje údajné zneužívání rozvědky a vazby na vlivné lobbisty a podnikatele. Celkem je obviněno osm lidí, mezi nimi také někdejší šéfka Nečasovy kanceláře Jana Nagyová. Žalobci původně chtěli po Sněmovně, aby k trestnímu stíhání vydala i expremiéra Nečase.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (11.7 + 25.7) *

Zpět na přehled