Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 26. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Šéf VP dočasně zprostil služby velitele zásahu v ČT

Šéf VP dočasně zprostil služby velitele zásahu v ČT

Šéf VP dočasně zprostil služby velitele zásahu v ČT

16.3.2011 21:38, Zdroj: ČTK

   Pověřený šéf Vojenské policie Jiří Neubauer v úterý dočasně zprostil služby velitele pátečního zásahu v České televizi (ČT) Pavla Marečka. Na dnešním briefingu uznal, že policisté při prohlídce budovy chybovali. Pochybení v postupu Vojenské policie nalezl již dříve také státní zástupce, na základě jeho příkazu dnes policisté vrátili většinu zabavených materiálů
   . 
 
   Ozbrojení policisté na konci minulého týdne prohledali kancelář redaktora ČT Karla Rožánka a jeho dvou kolegů. Zabavili při tom věci všech tří televizních zpravodajů. Cílem zásahu bylo nalézt spis Vojenského zpravodajství, který měl dříve Rožánek a který souvisel s kauzou bývalého šéfa vojenské tajné služby Miroslava Krejčíka. Podle státního zástupce Vladimíra Mužíka, který podal návrh na vydání příkazu k prohlídce, zajistila Vojenská policie i dokumenty nesouvisející s trestním řízením ohledně podezření na ohrožení utajované informace. 
 

    Policisté podle Neubauera vrátili veškeré věci Richarda Samka a Luboše Rosího, aniž by je zkoumali. Ponechali si pouze část materiálů zabavených Rožánkovi. Podle právního zástupce ČT Martin Elgera se jedná o kazety do televizních kamer. I věci, které mohou souvislost s vyšetřováním, mají však podle pokynů státního zástupce nechat policisté neprodleně prozkoumat znalci a poté také vrátit. 
 

    Zákrok v České televizi šetří inspekce Vojenské policie, podle Neubauera zkoumá "adekvátnost nasazení sil a prostředků". Doposud zjistila, že policisté nepostupovali podle platných předpisů - dostatečně neinformovali své nadřízené včetně ministra obrany Alexandra Vondry (ODS), špatně vyhodnotili bezpečnostní situaci v budově ČT a zvolili špatnou taktiku. Ministr již dříve kvůli zásahu dočasně postavil mimo službu náčelníka vojenských policistů Vladimíra Ložka, i on považuje postup policistů za neadekvátní. 
 

    Neubauer nicméně trvá na tom, že Vojenská policie má na spis Vojenského zpravodajství právo. Zákon podle něj neumožňuje redaktorovi chránit zdroj v případě, že existuje podezření z ohrožení utajované informace. 
 

    Kauza se v úterý dostala i na půdu parlamentu. Opozice ve sněmovně požadovala, aby premiér Petr Nečas nebo Vondra (oba ODS) vysvětlovali okolnosti pátečního zásahu. Sněmovna ovšem její požadavek zamítla. KSČM už ohlásila, že se kvůli tomu bude snažit vyvolat schůzi dolní komory k vyslovení nedůvěry vládě. 
 

    Opoziční ČSSD dnes oznámila, že se rozhodla vyvolat mimořádnou sněmovní schůzi, na které by poslanci měli zásah Vojenské policie v ČT probrat. Žádost o mimořádnou schůzi musí podepsat nejméně 40 poslanců, sociálních demokratů je 56. Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS) bude muset schůzi svolat do deseti dnů od doručení žádosti. Sněmovna ale potom nemusí schválit její program. 
    

   Česká televize dnes uvedla, že jejich právní zástupce zvažuje kvůli případu podání ústavní stížnosti.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Známka: 3, počet hlasů: 2.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (7.2 + 13.9) *

Zpět na přehled