Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 19. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Šéf vojenské operativy zbaven mlčenlivosti, Barták rezignoval

Šéf vojenské operativy zbaven mlčenlivosti, Barták rezignoval

Šéf vojenské operativy zbaven mlčenlivosti, Barták rezignoval

29.3.2011 10:42, Zdroj: ČTK

Exministr obrany Martin Barták rezignoval na funkci náměstka ministra financí krátce poté, co ministr obrany Alexandr Vondra zprostil mlčenlivosti šéfa operativy vojenské tajné služby Pavla H., od něhož si protikorupční policie slibuje získat informace při vyšetřování Bartákovy údajné korupční kauzy. Na tuto souvislost upozorňuje dnešní Mladá fronta Dnes (MfD). Poukazuje i na to, že ve stejné době, kdy policie požádala o zbavení mlčenlivosti Pavla H., vyzval Bartákův nadřízený, ministr financí Miroslav Kalousek, Vondru k odchodu z funkce. 
    

Barták byl od podzimu loňského roku na neplaceném volnu. Je podezřelý z toho, že žádal peníze v souvislosti s nákupem automobilů Tatra pro vojsko. Bartákově žádosti o uvolnění z funkce vyhověl Kalousek v pondělí. Kalousek minulý týden žádal kvůli údajně předražené zakázce v době českého předsednictví EU demisi Vondry, přitom sám čelil otázkám, proč netrval na Bartákově odchodu z funkce. Kvůli sporu mezi Kalouskem a Vondrou vznikla v posledních dnech krize ve vládní koalici. 
 

   Dnešní MfD píše, že Vondra zprostil Pavla H. mlčenlivosti v pátek, totéž slibuje udělat i šéf tajné služby Ondrej Páleník. V pondělí, tedy následující pracovní den po Vondrově kroku, ohlásil definitivní odchod z veřejné správy Barták. Popírá ale, že by jeho odchod souvisel s vyšetřováním. "Já jsem se pro to rozhodl po zralé úvaze z ekonomických a sociálních důvodů. Nic jiného. V žádném případě to není jakýmkoliv způsobem míněno tak, že bych připouštěl cokoliv z těch obludných, nechutných obvinění na mou osobu," řekl Barták v pondělí ČTK. 
    

Podle MfD požádala Vondru o zbavená mlčenlivosti Pavla H. protikorupční policie, která věří, že právě jeho svědectví přinese výrazný posun ve vyšetřování kauzy Bartáka. Policie vyšetřuje obvinění, že Barták, který byl tehdy náměstkem ministryně obrany Vlasty Parkanové, údajně počátkem roku 2008 chtěl peníze v souvislosti s armádní zakázkou na nákladní automobily Tatra. Po letech na to upozornil někdejší americký velvyslanec v ČR William Cabaniss. 
   

 MfD připomíná, že detektivové mají celkem tři podezřelé - kromě Bartáka ještě zbrojaře Petra Ptáčka a Michala Smrže. Policie podle MfD věří, že šéf operativy vojenské tajné služby Pavel H. rozkryje jejich vzájemné vztahy. Pavel H. vedl řadu odposlechů, které zpravodajci pořizovali v souvislosti s armádními zakázkami. Barták, Smrž a Ptáček obvinění popírají. 
   

 Vondra čelí kvůli údajně předražené zakázce v době českého předsednictví EU a objasňování této kauzy kritice ze strany TOP 09 a Věcí veřejných. V pondělí ho ale podpořilo vedení ODS. Podle dnešních Lidových novin Vondra nabízel v neděli premiéru Petru Nečasovi rezignaci, ale Nečas ji odmítl.
 

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (35.6 + 28.6) *

Zpět na přehled