Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 25. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Šéf ÚOHS potvrdil pokutu 70.000 Kč Horoušanům za chybný tendr

Šéf ÚOHS potvrdil pokutu 70.000 Kč Horoušanům za chybný tendr

Šéf ÚOHS potvrdil pokutu 70.000 Kč Horoušanům za chybný tendr

6.5.2010 17:21, Zdroj: ČTK

Obec Horoušany u Prahy musí zaplatit pokutu 70.000 korun od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Pokutu obci udělil za chyby ve veřejné zakázce s předpokládanou cenou 11,5 milionu korun, v níž obec vybírala firmu na rekonstrukci a přístavbu budovy mateřské školy. Obec se odvolala k předsedovi ÚOHS Petru Rafajovi, který ale odvolání nevyhověl. Proti pokutě se může nyní obec bránit před soudem.

Obec podle úřadu chybovala, když v zadávací dokumentaci odkazovala na stavební materiály a díly od konkrétních výrobců, a to i s přesným uvedením typu. Důvodem údajně bylo, aby byl "definován architektonický záměr stavby".

Podle zákona ale zadávací dokumentace nesmí obsahovat požadavky či odkazy na konkrétní firmy či označení zboží a služeb, pokud by to vedlo ke zvýhodnění či vyloučení určitých dodavatelů nebo výrobků. Za jistých okolností to sice lze udělat, musí to být ale odůvodněno předmětem zakázky, zadavatel musí zároveň připustit technicky a kvalitativně obdobná řešení.

To se v případě Horoušan nestalo. Uchazeči tak byli nuceni například k dodávce střešní krytiny od jediného výrobce, a tím byla zcela bezdůvodně vyloučena možnost dodávky střešních krytin od konkurence. "Uvedený postup zadavatele mohl podstatně ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky. Pokud by zadavatel připustil i jiná, srovnatelná řešení, nelze vyloučit, že by je mohl získat za výhodnějších podmínek," uvedl Rafaj.
 

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Známka: 3, počet hlasů: 1.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (16.7 + 48.3) *

Zpět na přehled