Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 22. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Šéf ÚOHS potvrdil pokutu 60.000Kč Českému rozhlasu za vadný tendr

Šéf ÚOHS potvrdil pokutu 60.000Kč Českému rozhlasu za vadný tendr

Šéf ÚOHS potvrdil pokutu 60.000Kč Českému rozhlasu za vadný tendr

14.4.2010 17:42, Zdroj: ČTK

Pokuta 60.000 korun od antimonopolního úřadu Českému rozhlasu za chybný nákup kancelářského nábytku do jeho opraveného sídla na pražských Vinohradech platí. Pokutu udělil ÚOHS loni v listopadu, Český rozhlas se ale proti ní odvolal k předsedovi úřadu Petru Rafajovi. Ten ale odvolání nevyhověl a pokutu potvrdil. Rafaj to dnes řekl ČTK. Veřejnoprávní rozhlas se může proti pokutě bránit u soudu.

Zda tak učiní, není zatím jasné. "Zcela jistě se tím budeme zabývat," řekla ČTK mluvčí Rady Českého rozhlasu Dana Jaklová. Hovořit o dalším postupu rozhlasu je ale podle ní zatím předčasné. Rozhlas zatím podle Jaklové ani neobdržel oficiální rozhodnutí. Český rozhlas chybu připouští, jak ale poznamenala Jaklová, stala se pod vedením bývalého ředitele ČRo Václava Kasíka. Ten loni v létě kvůli pochybením při rekonstrukci historické budovy rozhlasu na Vinohradské třídě o svůj post přišel.

Český rozhlas podle ÚOHS chyboval, když zakázku rozdělil na dvě. V jedné hledal firmu na nákup nábytku, ve druhé pak na nákup židlí. Rozdělením na dvě zakázky rozhlas snížil předpokládanou hodnotu těchto zakázek pod zákonem stanovený limit. Pro nákup židlí proto pak nevyhlásil veřejné výběrové řízení a uzavřel rovnou smlouvu s vybraným uchazečem, společnosti AKIT. Postup ČRo tak zásadně ovlivnil výběr nejvhodnější nabídky, míní úřad.

Zadavatel může rozdělit veřejnou zakázku na části, ale jen tehdy, připouští-li to povaha předmětu veřejné zakázky. "Argumentace zadavatele, že očekával rozdílné kategorie nábytku od různých dodavatelů, odlišné materiály nebo technologie či jeho snaha preferovat výrobce nábytku před dodavateli, je nerelevantní," uvedl Rafaj.

"Český rozhlas respektuje rozhodnutí předsedy ÚOHS o rozkladu, jímž potvrdil pokutu ve výši 60.000,- Kč za správní delikt, způsobený rozdělením předmětu veřejné zakázky, čímž byla snížena předpokládaná hodnota a umožněno zadat zakázku na nákup židlí v jiném druhu řízení," sdělila vpodvečer vedoucí oddělení komunikace ČRo Eva Vencefrová.

Podle ní však Český rozhlas veřejnou zakázku na nákup nábytku vyhlásil v otevřeném řízení a veřejná zakázka na nákup židlí byla vyhlášena ve zjednodušeném podlimitním řízení podle zákona o veřejných zakázkách.

"Český rozhlas vyzval k podání nabídky na nákup židlí 15 dodavatelů a současně zveřejnil zadávací dokumentaci pro případné další zájemce na webu Českého rozhlasu. Do zadávacího řízení se přihlásilo devět dodavatelů, zakázka byla přidělena jednomu z nich na základě vyhodnocení nabídek," dodala Vencefrová.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Známka: 3, počet hlasů: 2.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (5.5 + 41.3) *

Zpět na přehled