Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 24. 7. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Šéf ÚOHS potvrdil pokutu 531.000 Kč za kartel při stavbě sádek

Šéf ÚOHS potvrdil pokutu 531.000 Kč za kartel při stavbě sádek

Šéf ÚOHS potvrdil pokutu 531.000 Kč za kartel při stavbě sádek

13.6.2019 15:20, Zdroj: ČTK

Brno - Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil pokutu 531.000 korun, kterou firmě Protom Strakonice vyměřil úřad za účast v kartelové dohodě v tendru na rekonstrukci sádek u obcí Hroby a Nuzbely. ČTK to zjistila z internetových stránek úřadu. Rozhodnutí předsedy je pravomocné a firma musí pokutu zaplatit. Bránit se může pouze žalobou ke krajskému soudu v Brně.

Protom byl jedinou ze šesti firem, kterým ÚOHS před rokem vyměřil za kartel při zakázce pokuty ve výši 27 milionů korun. Jako jediný podal proti rozhodnutí rozklad.

Nejvyšší pokutu 21 milionů dostala od antimonopolního úřadu firma Swietelsky stavební, dalšími účastníky kartelové dohody byly podle něj vítězná firma Dřevotvar - řemesla a stavby s pokutou 1,3 milionu, Hydro & Kov s pokutou 746.000 korun, Aqueko s pokutou 850.000 korun a I. Kamenická stavební a obchodní firma dostala pokutu 2,5 milionu korun. Výše postihu se odvíjela od výše obratu jednotlivých firem. Vzhledem k tomu, že všichni využili procedury narovnání, tedy že souhlasili s tím, co ÚOHS uvedl v rozhodnutí, snížila se jim pokuta o 20 procent.

Zadavatelem prací byl chovatel ryb Josef Vaněk a úřad v případu zahájil správní řízení po upozornění auditního orgánu ministerstva financí. "Po prověření nabídek, zejména porovnáním položkových rozpočtů podaných v nabídkách soutěžitelů, úřad zjistil, že všech šest účastníků podalo nabídky, které se vyznačují naprostou cenovou shodou v signifikantní většině jednotlivých položek stavebních rozpočtů," uvedl tehdy Rafaj.

Stavební rozpočet měl 357 položek a u 312 z nich byly všechny položkové ceny na setinu koruny shodné s cenami uvedenými v rozpočtu projektanta. U zbývajících položek se změnily jednotkové ceny v nabídkách účastníků pouze jejich navyšováním od rozpočtu projektanta, a to v mnoha případech u jednotlivých účastníků ve stejných položkách a ve stejných částkách.

Tento postup podle ÚOHS nelze vysvětlit jinak, než že před podáním nabídek do výběrového řízení muselo mezi účastníky řízení dojít ke koordinaci a slaďování cen do výběrového řízení.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (10.0 + 3.0) *

Zpět na přehled