Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 25. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Šéf pražské policie zatím nerezignuje, vyčká závěrů inspekce

Šéf pražské policie zatím nerezignuje, vyčká závěrů inspekce

 Šéf pražské policie zatím nerezignuje, vyčká závěrů inspekce

28.3.2012 20:40, Zdroj: ČTK

Šéf pražské policie Martin Vondrášek zatím funkci nesloží. K odchodu ho v úterý nepřímo vyzval policejní prezident, a to kvůli pochybení v postupu policie po nehodě lobbisty Romana Janouška. Vondrášek chce ale nejdříve vědět, jaká byla odpovědnost jednotlivých policistů a velitelů a to, zda to bylo dílčí nebo systémové pochybení. Vyčkat chce i závěrů Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Pak se teprve rozhodne, řekl dnes ČTK. O tom také informoval Lessyho.

"Věřte mi, že to nebude trvat dlouho. Nedokážu si představit, že by to bylo v řádu dnů, ale také si nedokážu v žádném případě představit, že by to bylo v řádu měsíců," uvedl Vondrášek. Šéf pražské policie také řekl, že pokud by selhání policistů bylo systémového charakteru, na svou funkci rezignuje. Stejně tak by učinil v případě, že by GIBS zjistil ovlivnění pražských policistů.

Nadřízení policistů, kteří pochybili, s nimi podle Vondráška dnes začali věc projednávat. "Já nelpím na své funkci, ale kromě své osobní odpovědnosti mám i odpovědnost za několik tisíc policistů," podotkl.
Vondrášek věří, že pochybení při zásahu u Janouškovy nehody neovlivní další vyšetřování. V ČT24 řekl, že je přesvědčen o tom, že policisté zajistili dostatek důkazů a právní kvalifikace Janouškova jednání nebude změněna na mírnější. "Nabyl jsem dojmu, že důkazní situace je natolik silná, že by to mělo zůstat u úmyslného trestného činu, tedy u zločinu těžkého ublížení na zdraví," poznamenal Vondrášek. Kromě toho Janoušek od neděle čelí také obvinění z trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. Hrozí mu až desetileté vězení.

Policie podle Vondráška požádala o to, aby soud nebo státní zástupce zabránili případnému vycestování Janouška do zahraničí. Dodal, že ale nemá informace o tom, že by Janoušek chtěl ČR opustit.
Janoušek v pátek podle policie způsobil nehodu, při které úmyslně přejel ženu a poté ujel. Žena skončila v nemocnici. Policie lobbistu dostihla, při dechové zkoušce mu naměřila přes 2,2 promile alkoholu. Postup policie se následně stal předmětem kritiky, otázky vzbuzovalo to, proč byl Janoušek ještě v den nehody propuštěn, proč mu policie umožnila používat po zadržení mobilní telefon a zda nebylo na místě podat návrh na uvalení vazby.

Policejní prezident Petr Lessy již v pondělí uvedl, že prověrka policejního postupu v tomto případě odhalila pochybení a "vysoce nestandardní" postup. Postupem vyšetřovatelů se již zabývá také Generální inspekce bezpečnostních sborů, na kterou se Lessy i Vondrášek obrátili.

V úterý Lessy uvedl, že policisté vyšetřující dopravní incident měli Janouška na místě zadržet a informovat o tom státního zástupce. Z toho, že se tak nestalo, prý plynou veškerá další pochybení. I kvůli tomu nemohl Janoušek skončit v cele předběžného zadržení. Vondráška Lessy vyzval "k vyvození osobní odpovědnosti", vyšetřování případu pražské policii odebral a předal do Hradce Králové. Lessy i Vondrášek se za chyby omluvili.

Pokud jde o možnou Vondráškou rezignaci, za šéfa pražské policie se dnes postavil Nezávislý odborový svaz policie (NOSP), který v tomto smyslu organizuje petici. Podporu mu vyjádřila i Unie bezpečnostních sborů ministerstva vnitra.

Případ Janoušek už ale stál místo Lessyho náměstka Vladislava Husáka. Policejní prezident v úterý oznámil, že přijal Husákovu již dříve nabídnutou rezignaci. Nechce prý, aby se o policii v kauze pochybovalo. Husák svůj odchod z vedení policie nabídl loni poté, co se v médiích objevily zprávy o jeho schůzce s Janouškem. V prohlášení ČTK sdělil, že ale odmítá to, aby konec jeho působení ve vedení policie byl s Janouškem jakkoliv spojován. 

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (23.5 + 28.9) *

Zpět na přehled