Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 25. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Šéf lihové mafie Březina dostal před dvěma lety 13 let vězení

Šéf lihové mafie Březina dostal před dvěma lety 13 let vězení

Šéf lihové mafie Březina dostal před dvěma lety 13 let vězení

16.5.2019 10:57, Zdroj: ČTK

Praha - Výběr informací o hlavním organizátorovi obchodů s nezdaněným lihem Radku Březinovi (48) a jeho kauze (soud ve Zlíně dnes zprostil čtyři lidi obžaloby z praní špinavých peněz, které pocházely z nelegálního podnikání skupiny kolem Březiny):

 

- Podnikatel z Kostelce u Zlína (narozen 3. září 1970) byl i podle svého přiznání hlavou organizace, která téměř za 15 let dodala na trh desítky milionů litrů lihu, podle soudu připravila stát na daních o 5,6 miliardy korun. Nelegálně získaný líh, kterého bylo podle odhadů Březinova bratra Tomáše mezi lety 2003 a 2012 ze společnosti Morávia-Chem získáno mezi 20 a 30 miliony litrů, pak na lihoviny zpracovávala Likérka Drak i řada dalších výrobců. Podle Radka Březiny bylo odběratelů více než 30, někteří i na Slovensku.

- Březina absolvoval Vysokou školu chemicko-technologickou v Pardubicích a podle pamětníků patřil k nejlepším studentům. Po škole se dal na podnikání a brzy se zaměřil na lihovarnický průmysl. Počátky jeho nelegálního obchodu s lihem se datují do 90. let, kdy v Ostravě získal Likérku Daněk. Namísto legálního a zdaněného lihu v ní začal pro výrobu lihovin ve velkém používat vyčištěný syntetický líh, na jehož úpravu sám Březina sestrojil zvláštní zařízení.

- Později začala Březinova skupina podvádět při denaturaci etanolu, tedy úpravě lihu, po které jej nelze používat pro výrobu alkoholických nápojů. Pro zakrytí obchodů s lihem patřila Březinovi i firma Morávia-Chem, oficiálně vyrábějící kapalinu do ostřikovačů automobilů. K jejímu vlastnictví se ale, podobně jako v případě Likérky Drak z Chvalčova na Kroměřížsku, dlouho nehlásil, přiznal to až během trestního řízení.

- Podle své výpovědi byl Radek Březina schopen obelstít při denaturaci celníky, kteří na tento proces dohlížejí. V nádržích totiž ponechal již jednou denaturovaný líh, do kterého jen přilil menší množství činidla. Zbyly mu tak vždy tisíce litrů čistého lihu, použitelného pro nelegální výrobu lihovin. Objevily se sice hlasy, podle kterých mohli být někteří celníci při falešných denaturacích podplaceni, Březina to ale odmítl. Až v prosinci 2015 bylo jedenáct celníků obviněno za nedbalé dohlížení na denaturaci lihu. Za maření úkolu veřejného činitele z nedbalosti, respektive maření úkolu úřední osoby z nedbalosti, v současnosti hrozí třem celníkům až tříleté vězení a zákaz činnosti.

- Po roce 2000 Březina dokonce uvažoval o tom, že vybuduje tajný lihovar, ve Stojčíně na Pelhřimovsku koupil objekt bývalé cihelny. Od záměru výroby ale nakonec upustil a objekt používal jako skladiště lihu. Ukrýval ho v tajných podzemních zásobnících, v prosinci 2012 tam objevili celníci a policisté 1,2 milionu litrů nelegálního lihu. Podobné zamaskované zásobníky měla Březinova skupina i na dalších místech (v Ostravě, Hrobicích na Zlínsku či Háji u Duchcova na Teplicku), kde policie v květnu 2013 odhalila zhruba milion litrů lihu.

- V kauze bylo původně obžalováno osm mužů, sedm z nich bylo podle obžaloby členy organizované skupiny. Šest mužů bylo již za obchody s nelegálním lihem pravomocně odsouzeno. Radek Březina byl v červnu 2017 pravomocně odsouzen za nelegální obchody s nezdaněným lihem k třináctiletému vězení. S Březinou si nepodmíněné tresty za podvody s lihem odpykávají čtyři muži.

- Nejbližším spolupracovníkem Březiny byl jeho bratr Tomáš, kterému Nejvyšší soud snížil původně šestiletý trest na 3,5 roku. V listopadu 2018 byl Tomáš Březina z vězení podmínečně propuštěn. U dvou dalších obžalovaných olomoucký krajský soud pravomocný rozsudek zatím nevynesl a případ odročil na konec srpna.

- Obviněni byli také Březinův otec Vladimír, jeho bývalá manželka Stanislava a asistentky Kateřina Míčková a Kristýna Mazurová. Státní zástupce Radek Bartoš žádal pro Vladimíra Březinu a Stanislavu Březinovou nejméně 5,5 roku vězení, pro Mazurovou s Míčkovou tři roky. Čtveřice se prý podílela na praní špinavých peněz v letech 2005 až 2013, podle státního zástupce šlo o více než půl miliardy korun. Okresní soud ve Zlíně dnes všechny čtyři obviněné zprostil obžaloby.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (11.2 + 5.6) *

Zpět na přehled