Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 18. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Sdružení znalců a odhadců má zaplatit pokutu 160.000 korun

Sdružení znalců a odhadců má zaplatit pokutu 160.000 korun

Sdružení znalců a odhadců má zaplatit pokutu 160.000 korun

3.10.2016 13:39, Zdroj: ČTK

Brno - Česká komora odhadců majetku, profesní sdružení znalců a odhadců, má zaplatit pokutu 160.000 korun. Dostala ji od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Bránila hospodářské soutěži mezi svými členy. ČTK to řekl předseda úřadu Petr Rafaj. Pokuta je pravomocná, komora s úřadem spolupracovala a dostala tak nakonec nižší pokutu.

Komora schválila a zveřejnila Profesní a etický kodex znalce a odhadce majetku. V něm stanovila, že znalec se dopustí závažného porušení etiky profese, když bude poškozovat kolegy nepřiměřenými cenovými nabídkami.

"Uvedené ustanovení, které komora přijala a uplatňovala v letech 2009-2015, je dle rozhodnutí ÚOHS zakázaným a neplatným rozhodnutím sdružení soutěžitelů, jehož cílem bylo narušit hospodářskou soutěž na tuzemském trhu zpracování znaleckých posudků z oboru Ekonomika - ceny a odhady na území České republiky a na trhu odhadů majetku," uvedl Rafaj.

Znalci a odhadci majetku byli podle něj odrazováni od efektivní cenové soutěže. V rámci profese se tak potenciálně nemohla rozvíjet účinnější soutěž, z níž by mohl profitovat spotřebitel.

Kromě sankce uložil úřad též nápravné opatření, podle něhož musí komora informovat všechny své členy a je povinna nezákonné ustanovení odstranit ze svého Profesního a etického kodexu.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (41.4 + 35.6) *

Zpět na přehled