Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 18. 7. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Sdružení lesnických podnikatelů podporuje záměr státu v Lesích ČR

Sdružení lesnických podnikatelů podporuje záměr státu v Lesích ČR

Sdružení lesnických podnikatelů podporuje záměr státu v Lesích ČR

2.2.2011 07:24, Zdroj: ČTK

Sdružení podnikatelů v lesním hospodářství při Agrární komoře ČR (SPLH) podporuje připravovanou koncepci ministerstva zemědělství pro hospodaření v lesích státního podniku Lesy České republiky (LČR) od roku 2012. Sdružení o tom dnes informovalo ČTK. Koncepce, takzvaná Dřevěná kniha, kterou ministerstvo připravuje, vyvolává kontroverze, řada lesnických subjektů ji kritizuje. Koncepci zatím vedle SPLH otevřeně podpořila Česká lesnická společnost.

Podle Dřevěné knihy by tendry na těžbu ve státních lesích od roku 2012 měly mít podobu několikaletých takzvaných komplexních zakázek, kdy vítězové tendrů budou sázet stromky, dřevo těžit i jej dále sami prodávat. Část dřeva budou muset nabídnout prostřednictvím veřejných trhů tak, aby se dřevo dostalo i na menší zpracovatele. Tendry by měly být vyhlášené ještě letos.

Sdružení podnikatelů v lesním hospodářství podporuje systém komplexní zakázky. Smlouvy s firmami by Lesy ČR podle sdružení měly uzavírat až na deset let a o zakázku by se firmy mohly ucházet až po splnění kvalifikačních kritérií. Část vytěženého dřeva by podle sdružení měla být zajištěna pro regionální zpracovatele.

Sdružení podnikatelů tvrdí, že Lesy ČR od 90. let neprošly žádnou transformací a správa státních lesů není příliš efektivní. "Finanční prostředky se hromadí v rezervách, které jsou pro stát jako příjem z využívání vlastních lesů nevyužitelné," uvedlo sdružení.

Dřevěnou knihu měla minulý týden projednat vláda, ale na poslední chvíli ji stáhla z programu. Před opětovným projednáním musí ministerstvo zemědělství dokončit jednání s antimonopolním úřadem. Výhrady k materiálu mají zejména zástupci Věcí veřejných. Návrh se nelíbí menším dřevařským firmám, ekologům, soukromým vlastníkům lesů ani opozici.

Odpůrci koncepci Dřevěné knihy kritizují zejména kvůli tomu, že prý zvýhodňuje velké těžařské firmy na úkor malých a středních lesníků a dřevařů, kteří se v důsledku tendrů nedostanou ke dřevu. Prodej dřeva prostřednictvím těžařských společností je podle kritiků navíc pro stát méně výhodný, než kdyby státní podnik nakupoval pouze služby a dřevo prodával sám. Ministerstvo zemědělství tvrdí, že výrazně výhodnější je pro státní podnik komplexní zakázka.

Lesy ČR měly za loňský rok rekordní zisk před zdaněním, auditem a opravnými položkami ve výši 3,07 miliardy korun. Podle generálního ředitele Svatopluka Sýkory podnik letos čeká zisk minimálně stejný jako loni. Předloni činil hrubý zisk 784 milionů korun. Loňský zisk byl podle Sýkory vytvořen ze 70 procent hlavní činností firmy. "Jednak pro nás pozitivně působily ceny na trhu a dále jsme šetřili, kde se dalo. Využívali jsme systém řízení nákupu a úplně jsme změnili v podstatě filozofii i důsledky řízení podniku," uvedl Sýkora v pondělí v Rádiu Česko.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (30.8 + 49.3) *

Zpět na přehled