Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 17. 7. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Sdílené služby mají na Vysočině zlepšit kontrolu a ušetřit

Sdílené služby mají na Vysočině zlepšit kontrolu a ušetřit

Sdílené služby mají na Vysočině zlepšit kontrolu a ušetřit

5.12.2018 11:34, Zdroj: ČTK

Jihlava - Kraj Vysočina chce svým menším příspěvkovým organizacím nabídnout možnost sdílených služeb. Prostřednictvím Projektové kanceláře Kraje Vysočina by jim zajistil například vedení mzdového účetnictví nebo administraci veřejných zakázek. Chce tak zajistit zastupitelnost zaměstnanců, úsporu financí i lepší kontrolu. Většina organizací, které kraj oslovil, takovou nabídku vítá. Pilotní projekt bude asi půlroční, pak kraj vyhodnotí efektivitu a stanoví, zda bude systém sdílených služeb povinný, nebo dobrovolný. ČTK to řekl ředitel krajského úřadu Zdeněk Kadlec.

"Nepředpokládáme, že by se takové služby poskytovaly pro nemocnice, záchranku nebo krajskou správu a údržbu silnic, protože ty mají svůj vlastní velký aparát," řekl Kadlec. Jedním z důvodů, proč chce kraj systém zavést, je efektivní kontrola, kterou organizace s malým počtem zaměstnanců nemusí vždy dodržet. Vedlo nás k tomu zjištění porušení rozpočtové kázně a někde i zjištěná zpronevěra u našich příspěvkových organizací, řekl Kadlec. Kvůli porušení rozpočtové kázně byl v říjnu odvolán ředitel domova důchodců v Onšově. Řadu služeb organizace nakupují volně na trhu, sdílení služeb by mohlo být levnější.

"Z nabídky služeb bychom si asi některé vybrali, vítala bych ale, kdybychom se mohli zapojovat jen na dobrovolné bázi," řekla ředitelka domova důchodců ve Ždírci Martina Matějková. Zájem by její zařízení mělo zřejmě o zajištění organizace veřejných zakázek, naopak agenda spojená s ochranou osobních údajů podle ní není složitá a zajišťují si ji sami.

"Účetní máme vlastní, GDPR máme objednáno jako službu, bezpečnost a požární ochranu máme také objednanou jako službu a spolupráce je dobrá, to nás v současné době nepálí," řekla Jiřina Kühnelová, ředitelka dětského domova v Jemnici. Víc by podle ní zařízení ocenilo službu psychologa, na jehož financování nemá zařízení peníze, přitom ho děti potřebují. Pod jemnický domov patří i pracoviště Budkov dohromady s více než 50 dětmi. "Dvacet z nich bere psychiatrické léky a má nějaké postižení. Naše tety, i když s nimi pracují denně, nejsou kompetentní některé situace posoudit, a když se objednáme k psychologovi, je čekací lhůta i tři měsíce," dodala.

"Některé příspěvkové organizace se s naší projektovou kanceláří už v tuto chvíli radí o daních, v oblasti personality nebo veřejných zakázek, řekli jsme si, že by bylo dobré zkusit nějaké koncepční řešení," řekl náměstek hejtmana Vladimír Novotný (ČSSD). Úřad v průzkumu oslovil 98 organizací. Odpovědělo 58 z nich.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (10.2 + 41.0) *

Zpět na přehled