Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pondělí 26. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Schwarzenberg: O gripenech by mohla rozhodnout Rusnokova vláda

Schwarzenberg: O gripenech by mohla rozhodnout Rusnokova vláda

Schwarzenberg: O gripenech by mohla rozhodnout Rusnokova vláda

8.7.2013 16:42, Zdroj: ČTK

Praha - Prodloužení pronájmu stíhaček Jas-39 Gripen od Švédska pro české vojenské letectvo by mohla schválit i úřednická vláda premiéra Jiřího Rusnoka, připustil dnes na dotaz ČTK ministr zahraničí v demisi a lídr TOP 09 Karel Schwarzenberg. Podle jeho informací je totiž po poslední návštěvě českých vyjednávačů z ministerstva obrany ve Stockholmu dohoda o podmínkách dalšího pronájmu prakticky hotová.

Strany vládní koalice odmítají Rusnokově vládě, podle nich sestavené z rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana, vyslovit důvěru. Takový kabinet by podle Schwarzenberga neměl rozhodovat o strategických otázkách, jako je například dostavba jaderné elektrárny Temelín, stíhačky jsou prý ale jiný případ.

"Popravdě řečeno u gripenů - alespoň z mého hlediska - jiné smysluplné řešení neexistuje," podpořil pokračování gripenů v českém letectvu ministr zahraničí končící vlády. Stávající pronájem stíhaček pro české piloty končí na sklonku roku 2014, piloti i vojenské strategie se stíhačkami v letectvu počítají také po tomto datu.

Ministerstvo obrany v minulých měsících o pokračování pronájmu gripenů se švédskou stranou intenzivně vyjednávalo, nabídky ale Praze dlouhou dobu nevyhovovaly.

Premiér Petr Nečas (ODS), který o věci v březnu jednal se svým švédským protějškem Fredrikem Reinfeldtem, dostal podle informací ČTK materiál o výsledcích posledního kola rozhovorů se švédskou zbrojní agenturou jen krátce před vypuknutím kauzy spojené s jeho blízkou spolupracovnicí Janou Nagyovou. Podle zdroje z ministerstva obrany by se poslední nabídka už měla vládě líbit.

Její přesná podoba zatím nebyla zveřejněna. V minulosti se v médiích objevily informace o možnostech tříletého, pětiletého či desetiletého nebo jedenáctiletého pronájmu za pět, téměř osm a přibližně 14,5 miliardy korun. Nová nabídka by tedy měla být pro Prahu výhodnější.

Schwarzenberg dnes poznamenal, že vzhledem k nedostatku financí je "fantazií" představa přezbrojení vojenského letectva na jiný typ letadla. Jednalo by se tedy o pokračování ve stávající smlouvě, které by se "z určitých důvodů mělo uskutečnit včas".

O stíhačkách by proto podle lídra TOP 09 mohla rozhodnout i úřednická vláda, kterou jinak tato strana odmítá podpořit. Temelín je ale podle Schwarzenberga jiný případ a Rusnok a jeho ministři by o dostavbě neměli rozhodovat. "Bylo by opravdu pro tak závažné rozhodnutí důležité, aby to byla už nová vláda vzešlá z voleb a řádně potvrzená Parlamentem než nějaká shora dosazená přechodná vláda. To by nebylo u tak důležitého rozhodnutí dobré," míní ministr zahraničí v demisi.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (9.2 + 26.3) *

Zpět na přehled