Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 26. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Schůze sněmovny k údajné korupci v armádních zakázkách nebyla

Schůze sněmovny k údajné korupci v armádních zakázkách nebyla

Schůze sněmovny k údajné korupci v armádních zakázkách nebyla

23.9.2010 14:28, Zdroj: ČTK

Sněmovna neschválila dnes podle očekávání program mimořádné schůze, na které se mělo z podnětu opoziční ČSSD debatovat o údajné korupci při zakázkách ministerstva obrany a zřízení sněmovní vyšetřovací komise. Proti byli až na výjimky poslanci koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných. Schůze se tedy vůbec nekonala. Navzdory tomu se ve sněmovně o ministerstvu obrany téměř dvě hodiny diskutovalo.
    

Opozici postoj koalice zklamal. ČSSD podle svého úřadujícího šéfa Bohuslava Sobotky spoléhala na vládní Věci veřejné (VV). "Rozumím tomu, že ODS a TOP 09 nemají zájem na prošetření těch skandálů na ministerstvu obrany, ale divím se postoji strany Věci veřejné," řekl ČTK Sobotka. Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa si koalice udělala ostudu. "Podle mého soudu klesla důvěryhodnost vlády asi na nejnižší možný stupeň," řekl ČTK.
    

Poslanci VV ale tvrdí, že se svému programu nezpronevěřili. Podle předsedkyně frakce Kristýny Kočí nabízejí řešení v podobě auditů. "Druhým faktem je, že vyšetřovací komise téměř nikdy nic nevyšetřily a jejich efekt byl nulový," uvedla Kočí.
    

Emotivní projevy zněly v debatě o programu. Zřízení komise obhajoval například předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Tázal se, proč nynější koaliční politici, kteří hovoří o "chobotnici" na obraně, proti ní nezasáhli dřív, když byli v dřívější vládě. "Lidé mají právo na to, aby byly složeny účty za dvacetileté působení ministerstva obrany," uvedl Sobotka.
    

Premiér Petr Nečas (ODS) ale poukazoval na to, že obrana nakupovala nejčastěji bez výběrových řízení za sociálnědemokratických vlád, konkrétně za někdejšího ministra Jaroslava Tvrdíka. Nákupy bez tendrů podle Nečase tehdy tvořily asi tři čtvrtiny všech akvizic. Rozhodnutí o sporných nákupech stíhacích gripenů a obrněných pandurů učinily vlády ČSSD, konstatoval premiér. Kdyby jednotkou politického pokrytectví byla fyzikální veličina, byl by to jeden Sobotka, dodal.
    

Na podporu konání schůze vystoupili také místopředseda ČSSD a sněmovny Lubomír Zaorálek a stínový ministr obrany KSČM Alexander Černý. Černý podotkl, že pokud by se nekalé praktiky týkaly jen desetiny zakázek za celou dobu existence ministerstva, korupce se mohla projevit u výdajů za desítky miliard korun. Černý také pochybuje o tom, že současné audity zadané ministrem Alexandrem Vondrou (ODS) přinesou nějaké výsledky.
    

Své působení v roli ministryně obrany hájila nynější místopředsedkyně sněmovny Vlasta Parkanová (dříve KDU-ČSL, nyní TOP 09). Vinila vlády ČSSD z nákupů nepotřebné techniky. Nákup lehkých obrněnců Dingo a Iveco bez tendrů, který se uskutečnil za jejího působení, vysvětlovala rychlou nutností vybavit vojáky v Afghánistánu.
    

Pro schválení programu nakonec hlasovalo 77 ze 180 přítomných zákonodárců. Tlačítko "ano" zmáčkli podle záznamu vedle poslanců ČSSD a KSČM také koaliční poslanci Václav Baštýř (ODS), Jiří Besser a Rom Kostřica (oba TOP 09 a Starostové) a Jana Drastichová (VV).
    

ČSSD přišla s návrhem na svolání mimořádné schůze po případu exnáměstka ministra obrany za KDU-ČSL Jaroslava Kopřivy. Údajně vyjednával provizi za nákup minometů, věc vyšetřuje policie. Vondra deklaroval, že chce ministerstvo očistit. Zároveň se ale jeho jméno objevuje v kauze nákupu transportérů. Údajně loboval za pořízení pandurů.

 

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (10.7 + 2.4) *

Zpět na přehled