Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 26. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Schůze k Promopru se kvůli Vondrově nemoci asi přesune

Schůze k Promopru se kvůli Vondrově nemoci asi přesune

Schůze k Promopru se kvůli Vondrově nemoci asi přesune

29.4.2011 20:40, Zdroj: ČTK

Mimořádnou schůzi sněmovny k údajně předražené zakázce pro firmu Promopro svolala předsedkyně dolní komory Miroslava Němcová (ODS) na čtvrtek 5. května odpoledne, uvedl dnes sněmovní web. Jednání bude ale zřejmě ihned po zahájení přerušeno a odročeno na neurčito. Zasedání iniciovala opoziční ČSSD kvůli údajnému plýtvání peněz při předsednictví EU. Dnes ale vyšlo najevo, že ministr Alexandr Vondra, s nímž je kauza spojena, se jednání ze zdravotních důvodů nezúčastní. 
 

"Byl jsem informován ministrem obrany Alexandrem Vondrou, že v důsledku zdravotních komplikací se příští týden nebude moci plně účastnit programu schůze Poslanecké sněmovny," uvedl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Doplnil, že dopřeje Vondrovi čas na to, aby se uzdravil. Jednání chce posunout na začátek června, kdy má začít příští řádná schůze. "Požádal jsem předsedkyni Poslanecké sněmovny, abychom našli nějaké legislativní řešení, jak tuto mimořádnou schůzi posunout," dodal Sobotka. 
 

Němcová dnes ČTK řekla, že takovým řešením by mohlo být přerušení schůze hned po jejím začátku. "Z informace legislativního odboru vyplývá, že máme dvě možnosti řešení, jednu složitou a jednu komplikovanou. Přikláním se k řešení, které znamená, že nemáme jak tu schůzi odvolat, je-li svolána. Tudíž ji zahájím a po zahájení ji hned přeruším na neurčito," uvedla šéfka sněmovny. Dodala, že bude záležet na sociálních demokratech, kdy požádají o její opětovné svolání. 
 

Podle Němcové vyjdou koaliční poslanci opozici vstříc a nebudou odložení schůze nijak komplikovat. "Nebudeme mít důvod. Když pan ministr bude v nemocnici, tak je jasné, že ta diskuse tady nemá logiku," řekla Němcová. 
 

Vondra nastoupí dnes večer do Ústřední vojenské nemocnice. Má chronické potíže s páteří. Lékaři se podle vývoje zdravotního stavu budou dále rozhodovat, jak bude hospitalizace dlouhá a zda bude nutný chirurgický zákrok. Léčbu kvůli akutním bolestem v oblasti krční páteře nastoupí ministr na neurochirurgické klinice. 
 

Zasedání je svolané na 18:15. Poslanci dvou menších koaličních stran chtěli opustit sál, díky tomu by opoziční ČSSD a KSČM měly sílu schválit program schůze. ODS ale zdůraznila, že podle koaliční smlouvy mají TOP 09 a VV hlasovat proti. ČSSD požadovala aby ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) informoval poslance o zjištěních ministerstva financí. Někdejší vicepremiér pro evropské záležitosti a nynější ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) měl potom vysvětlit svou roli. 
 

Společnost PROMOPRO spol. s r.o. zajišťovala dodávky audiovizuální techniky a další služby na konference v Praze a v regionech. Zakázku dostala bez řádného výběrového řízení. Od úřadu vlády dostala firma zaplaceno zhruba 550 milionů korun. Podle ministerstva financí ale není zřejmé, co stát získal asi za polovinu plateb. Část peněz je zablokována na údajně podezřelých účtech v Rakousku. Ministerstvo podalo trestní oznámení, případ vyšetřuje policie. 

Sociální demokraté v minulosti schůzi ke kauze Promopro už vyvolali. ČSSD navrhovala, aby sněmovna žádala Vondrův odchod z vlády. Sněmovna ale tehdy hlasy koalice neschválila program a zasedání se nekonalo. 

Představitele TOP 09 při debatě o programu rozhořčil Vondrův projev; podle nich si dostatečně "neposypal hlavu popelem", jak prý bylo v koalici dohodnuto. Volali po jeho rezignaci. VV zase žádali Vondrovo odvolání při nedávno zažehnané vládní krizi. Ministr obrany nabídl premiérovi Petru Nečasovi (ODS) demisi, ve vládě zatím zůstává.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (39.3 + 26.5) *

Zpět na přehled