Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 21. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Šámal navrhl kárnému senátu odvolání soudkyně s vazbami na Peltu

Šámal navrhl kárnému senátu odvolání soudkyně s vazbami na Peltu

Šámal navrhl kárnému senátu odvolání soudkyně s vazbami na Peltu

30.5.2018 12:42, Zdroj: ČTK

Brno - Předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal navrhl kárnému senátu, aby odvolal z funkce pražskou soudkyni Sylvu Mašínovou. Měla blízko k fotbalovému funkcionáři Miroslavu Peltovi, a přes možnou podjatost rozhodovala ve sporu tehdejšího místopředsedy Fotbalové asociace ČR Romana Berbra a bývalého rozhodčího Tomáše Kovaříka. Navíc jej podle Šámala rozhodla zaujatě.

Klientelismus do soudnictví nepatří, řekl Šámal, který svou pravomoc podat kárnou žalobu využil vůbec poprvé. "Považuji to vedle podplácení či úplatkářství za největší přestoupení činnosti a regulí toho, jak má soudce vystupovat," řekl na adresu Mašínové.

Šámalovu žalobu a stejný podnět předsedkyně Obvodního soudu pro Prahu 9 Michaely Wenzlové dnes začal řešit kárný senát Nejvyššího správního soudu. Mašínová nyní nemůže soudit, ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) ji dočasně zprostil výkonu funkce.

Berbr a Dagmar Damková žalovali Kovaříka kvůli jeho kritickým výrokům v médiích, chtěli od něj omluvu. Mašínová spor rozhodla ve prospěch žalobců. Odvolací Městský soud v Praze ale verdikt zrušil a Mašínovou zkritizoval za to, že nedala prostor důkazům navrženým Kovaříkem. Rovnou pak věc přidělil jinému soudci.

Vazby Mašínové s Peltou, od kterého dostávala třeba zahraniční zájezdy nebo lístky na fotbal, prověřovala i policie. Trestný čin nezjistila, materiály ale předala potenciálním kárným žalobcům. Pravomoc podat žalobu pak využil nejprve Šámal, poté i Wenzlová.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (9.7 + 27.5) *

Zpět na přehled