Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 24. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Rychetský souhlasí s navržením Suchánka na ústavního soudce

Rychetský souhlasí s navržením Suchánka na ústavního soudce

Rychetský souhlasí s navržením Suchánka na ústavního soudce

2.9.2013 16:10, Zdroj: ČTK

Praha - Předseda Ústavního soudu (ÚS) Pavel Rychetský souhlasí s tím, aby byl na ústavního soudce navržen Radovan Suchánek z Katedry ústavního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Suchánek, který také radí ČSSD, by se ale měl odstřihnout od politiky. Rychetský to novinářům řekl po setkání s prezidentem Milošem Zemanem, který chce Suchánka na ústavního soudce navrhnout.

"Rozhodně jsem neměl žádné protestní návrhy. Myslím si, že to je docela reálný návrh, který má v Senátu šanci na úspěch," řekl Rychetský. Podle předsedy Ústavního soudu se každý nový ústavní soudce většinou rád odstřihl od politiky. "Doufám, že i v tomto případě nastane stejná situace," dodal Rychetský.

Díky čtyřicetiletému Suchánkovi by soud mohl omladit. "Upřímně řečeno, možná, že by pan doktor Suchánek byl vhodnější až za nějaký čas z hlediska jeho věku. Na druhé straně s ohledem na to věkové složení Ústavního soudu je dobře, že tam přijde také někdo mladý. Nebudeme urnový háj aspoň," řekl Rychetský.

Prezident Zeman navrhne Suchánkovo jmenování ústavním soudcem Senátu. Horní komora Parlamentu návrhy hlavy státu schvaluje.

Suchánek by mohl u Ústavního soudu vystřídat Dagmar Lastoveckou, které ve čtvrtek vypršelo funkční období. Podle původního prezidentova plánu měl někdejší primátorku Brna a senátorku za ODS nahradit šéf Městského soudu v Praze Jan Sváček. Nezískal však podporu Senátu ovládaného sociální demokracií.

 

Vizitka právníka Radovana Suchánka (40):

Datum narození: 14. září 1972

Vzdělání: Právnická fakulta UK v Praze (titul JUDr.); zahraniční stáže na univerzitách v Bernu, Tübingen a Linci

Současné funkce a zaměstnání: odborný asistent katedry ústavního práva Právnické fakulty UK (od roku 2000); poradce místopředsedy Senátu Zdeňka Škromacha (od 2009); poradce poslaneckého klubu ČSSD pro právo a legislativu (1999-2004 a od 2006); koncipient v pražské Advokátní kanceláři Petržílek (od 2010)

Kariéra: asistent poslance Miroslava Máče (ČSSD, 1998-2002); asistent poslance Zdeňka Jičínského (ČSSD, 1998-2004); poradce ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha (ČSSD, 2002-2004); poradce místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Jitky Kupčové (ČSSD, 2002-2004); poradce ministryně zdravotnictví Milady Emmerové (ČSSD, 2004); náměstek sociálnědemokratických ministrů zdravotnictví pro legislativu, kontrolu a mezinárodní vztahy (2004-2006); předseda správní rady Zajišťovacího fondu, člen vládního Výboru pro Evropskou unii, člen Státní volební komise, člen správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR, člen Rady vlády pro lidská práva a Rady vlády pro rovné příležitosti žen a mužů (vše 2005-2006); člen expertní skupiny Platformy pro transparentní veřejné zakázky (2009-2010).

 

Ostatní:

- Je spoluautorem učebnic a komentářů z oboru ústavního práva a státověd.

- Letos v červnu se podílel na zastupování ČSSD u Ústavního soudu při jeho rozhodování o církevních restitucích.

- Na podzim 2009 se podílel na přípravě ústavního zákona, který umožňuje, aby se Poslanecká sněmovna sama rozpustila.

- V roce 2009 byl na šestém místě jihočeské kandidátky ČSSD pro plánované předčasné volby do Poslanecké sněmovny. Z těch ale nakonec sešlo. Ve sněmovních volbách v květnu 2010 se stal 3. náhradníkem na kandidátce ČSSD v témže kraji.

- V říjnu 2005 jej tehdejší sociálnědemokratická ministryně zdravotnictví Milada Emmerová označila za svého favorita, který by jí měl nahradit v čele úřadu. Ministrem se ale nakonec stal David Rath.

- V době kdy byl David Rath (dříve ČSSD) středočeským hejtmanem od něj Suchánek podle tisku inkasoval zhruba půlmilionovou odměnu za své služby externího poradce. Nová hejtmanka Zuzana Moravčíková (ČSSD) posléze funkce externích poradců zrušila pro nadbytečnost. Odměnu 465.000 korun dostal Suchánek od Ratha i v době jeho působení na pozici ministra zdravotnictví. Vysoké odměny Rath vyplatil nejbližším spolupracovníkům krátce před svým odchodem z čela úřadu na podzim 2006.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (43.4 + 26.0) *

Zpět na přehled