Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 25. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Rusnok by ani přes ohlášené odchody a podpory neměl důvěru získat

Rusnok by ani přes ohlášené odchody a podpory neměl důvěru získat

Rusnok by ani přes ohlášené odchody a podpory neměl důvěru získat

7.8.2013 20:00, Zdroj: ČTK

Praha - Úřednická vláda Jiřího Rusnoka by ani při avizované neúčasti dvou poslanců ODS a nezařazeného Radima Fialy při hlasování a při podpoře nezařazené Kristýny Kočí důvěru Sněmovny dnes získat neměla. Nejméně pět hlasů by kabinetu mělo podle nynější situace k úspěchu chybět. Bývalé koalici ODS, TOP 09 a LIDEM se ale hroutí deklarovaná většina 101 hlasu v dolní komoře.

Při ohlášeném odchodu občanských demokratů Tomáše Úlehly a Jana Floriána a Fialy by mělo hlasovat 194 poslanců. Omluvili se taky Miroslav Petráň (VV) a Roman Pekárek, přítomen nemůže být ani souzený David Rath (oba nezařazení).

Pro vládu, aby uspěla, by muselo hlasovat nejméně 98 poslanců. Strany bývalé opozice ČSSD, KSČM a VV ale mohou dát dohromady 90 hlasů, s nezařazenými Josefem Dobešem a Kočí 92 hlasů.

Svůj postoj nezveřejnil další nezařazený Jaroslav Škárka. I v případě, že by hlasoval pro vládu nebo snížil kvorum odchodem, vládě by to stačit nemělo.

 

Dva poslanci ODS opustí před hlasováním sál

Poslanci Tomáš Úlehla a Jan Florian z ODS opustí před hlasováním o důvěře vládě Jiřího Rusnoka sál. Vyplývá to z jejich prohlášení, které má ČTK k dispozici. Krok poslanců sníží počet hlasů, který musí Rusnokova vláda na svou stranu získat, pro vládu totiž musí hlasovat většina z přítomných poslanců. Ani současných ohlášených 92 hlasů pro vládu ale kabinetu nebude pravděpodobně stačit.

"Dnes jsem měl těžké rozhodování: na jedné misce vah pokračující politické tahanice a rozpočtové provizorium a na druhé vládu jmenovanou prezidentem," začíná své prohlášení Florian. "Hlasovat proti vládě Jiřího Rusnoka znamená další rok neřešení palčivých problémů, které naší zemi trápí," uvádí dále s tím, že je třeba začít hned.

"V jiném případě nás čeká další rok politického marasmu a znechucování voličů, kteří by začali odmítat i demokracii jako takovou," píše. Proto se prý na dnešním jednání rozhodl nehlasovat proti úřednickému kabinetu.

"Dnes jsem se rozhodl nehlasovat proti vládě Jiřího Rusnoka. Současně jí ani nepodpořím. Rozhodl jsem se tak pro postoj, který není sice výhodný pro mne, ale je dobrým řešením pro Českou republiku i pro ODS," uvádí ve svém zdůvodnění zase Úlehla. Podobně jako Florian i on argumentuje tím, že je třeba řešit otázky vysoké nezaměstnanosti, podpory podnikání nebo nastartování ekonomiky.

Ve sněmovních kuloárech se krátce po zveřejnění informace o dvojici rebelů srotilo v napjaté diskuzi více než deset poslanců ODS, včetně šéfa jejich poslaneckého klubu Marka Bendy. Ten se k situaci nechtěl příliš vyjadřovat. "Uvidíme, jak dlouho jim to vydrží," komentoval postoj Úlehly a Floriana. "Ať si statečně jdou do předčasných voleb," dodal.

Právě k nim by rozhodnutí dvojice poslanců mohlo přispět. TOP 09 slíbila, že pro ně bude hlasovat, pokud vláda dostane důvěru. Podle některých spekulací by k nim však mohla směřovat, i když se ukáže, že bývalá koalice nemá ve Sněmovně 101 poslanců.

 

Kočí bude hlasovat pro důvěru Rusnokově vládě

Poslankyně Kristýna Kočí (nezařazená) bude dnes hlasovat pro důvěru úřednické vládě. Oznámila to na své internetové stránce. Nejlepším řešením současné politické krize je podle ní vyhlášení předčasných voleb. Kočí se zveřejněním svého názoru čekala do poslední chvíle. V minulých dnech nechtěla říct, jak se ve sněmovním hlasování zachová.

"Přestože nejsem zcela ztotožněna s navrženým programem vlády, je bohužel znepokojivou realitou, že se Česká republika v současné době nalézá v politické agónii," uvedla v tiskovém prohlášení Kočí. "Jelikož nechci prodlužovat tuto politickou agónii, rozhodla jsem se dnes aktivně hlasovat pro vyslovení důvěry vládě Jiřího Rusnoka," uvedla.

Poslankyně v prohlášení zdůraznila, že je pro předčasné volby, pro něž již v minulosti hlasovala.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (18.5 + 8.9) *

Zpět na přehled