Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 24. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » ŘSD dělilo zakázku na opravu dálnice D1

ŘSD dělilo zakázku na opravu dálnice D1

ŘSD dělilo zakázku na opravu dálnice D1

3.7.2015 20:21

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj potvrdil pokutu ve výši 500 000 korun zadavateli Ředitelství silnic a dálnic ČR, příspěvková organizace za porušení zákona o veřejných zakázkách. ŘSD chybovala při zadávání tří zakázek na opravu dálnice D1.

Ředitelství silnic a dálnic v roce 2011 vypsalo ve zjednodušeném podlimitním řízení veřejné zakázky „D1 – oprava AB vozovky km 19-93 vpravo metodou remix plus, varianta remix“ a „D1 – oprava AB vozovky km 19-93 vlevo metodou remix plus, varianta remix“ a dále zakázku malého rozsahu „D1 oprava AB vozovky MÚK exit 34 P+L“.

Podle závěrů prvostupňového rozhodnutí zadavatel rozdělil předmět veřejné zakázky a snížil tak její předpokládanou hodnotu pod limity stanovené zákonem. V důsledku toho pak zadal dvě části ve zjednodušeném podlimitním řízení a třetí dokonce zcela mimo režim zákona o veřejných zakázkách.
Úřad prokázal, že předmět plnění vykazuje časové, místní a věcné souvislosti a tvoří jeden funkční a urbanistický celek.  Ve všech třech částech se jednalo o stavební práce spočívající v opravě povrchu vozovky dálnice D1 a jednoho z jejích nájezdů. Současně k odeslání nabídek a k provedení všech dalších úkonů zadavatele došlo u podlimitních zakázek ve stejných termínech, u zakázky malého rozsahu pak s odstupem necelého měsíce. Rovněž všechny stavební práce následně probíhaly v měsících listopadu a prosinci 2011. Všechny tři zakázky pak zadal jednomu uchazeči.
Vzhledem k tomu, že celková hodnota všech tří zakázek činila 45 990 000 Kč bez DPH, nebyl zadavatel oprávněn použít podlimitní řízení, pro něž je horní hranice stanovena na 20 000 000 Kč bez DPH. Na základě zvoleného typu zadávacího řízení pak zadavatel oslovoval jím vybrané dodavatele, přičemž pokud by použil zákonem předpokládaný typ zadávacího řízení a zveřejnil oznámení o zahájení zadávacího řízení zákonem předpokládaným způsobem v souladu se správným typem zadávacího řízení, oslovil by širší okruh dodavatelů a mohl obdržet výhodnější nabídku než od vybran&ea cute;ho uchazeče.
Předseda Úřadu zamítl rozklad podaný zadavatelem a prvostupňové rozhodnutí potvrdil.
 

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (30.2 + 45.6) *

Zpět na přehled